Folkets hus spillefolk alle noder

Nodesamling, Index
Folkets hus spillefolk
Spil melodi

Lav stiknode af denne liste | Minimal node

Vent venligst....
mens alle linkene loader...

Biografier

"Svenske" Ole Quistgaard   (DK - Bohuslän Hardanger Vendsyssel Midtfyn)
Brødrene Bast   (DK - Lolland Amager Sjælland Lolland-Falster)
Ceylon Wallin   (S)
Janet Vahl   (DK - Fyn Himmerland Lolland Als Lolland-Falster Roskilde)
Jens Peter Larsen  (Spil-Jens Peter) (DK)
Lars Frøstrup Andersen  Nederby, Fur (DK)
Nils Andersson  (Svenske Niels) (DK)
Nils Johansson  (Lapp Nils) (S - Shetland)

Engelsk

Engelska från Björkekjärr   (S - Västergötland)
Båtsman Dristig, Engelska e.   ( - Västergötland)
Boerenplof   (NL)
Brännvinsdans   (S - Skåne)
Danish Tune, Vinterengelsker  Vinterengelsker Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Don't Thatcher   Laif Carr-Olsen (S)
E. Jonsson, Engelska e.   (S - Västergötland)
Ekelund, Engelska e.   (S - Skåne)
Engels nr.14   (DK - Århus)
Engelsk   (DK - Holstebro)
Engelsk Dans fra Bornholm (Habbadam)   (DK - Bornholm)
Engelsk, e. Alfred Petersson  e. Alfred Petersson (S - Blekinge)
Engelska efter Groupa  e. Johan A.Nilsson, Munkedal Bohuslän (S - Bohuslän)
Engelska, e. Anders Carlsson   Anders Leonard Carlsson (1891-1968) (S - Bohuslän)
Engelskdans   (DK - Præstø)
Engelskdans 1   (DK - Præstø)
Engelsker fra Skåne   (S - Skåne)
Engelsker i D   Janet Vahl (DK)
Engelsker i G   Janet Vahl (DK)
Ernst Abrahamsson, Engelska e.  Ödsmål (S - Bohuslän)
Eskilsminne, Engelska från   Stig Persson (S - Skåne)
Fakta-tur   Inge Barfod (DK - København Sjælland)
Fyrtur  e. J. A. Guldstrand, Hjortshög Skåne (S - Skåne)
Hjortsberga, Engelska   (S - Småland)
Hodja   (DK)
Jeppson, A. - Engelska e.   (S - Skåne)
Johannes Nord, Engelska e.  Fyrtur (S - Skåne)
Keld Nørgaard, Anglaise af   Keld Nørgaard (DK)
Kurt´s Engelska   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde Sjælland)
Lille Serenade  Jubilæum Roskilde Spillemandslaug 2016 M.U.Zach og Leif Kastberg (DK - Roskilde)
Löfgren, Engelska   (S - Skåne)
Lyø Engelsk   Janet Vahl (DK - Lyø)
Mallebrok   (DK - Himmerland)
Myldretid i Malmö   (S - Skåne)
Nättraby, Engelska   (S - Blekinge)
Ola Hansson, Anglais e.   (S)
Per Svensson, Anglais af  Skåne (S - Skåne)
Rundt & Rundt   Kazio Kierpaul (DK)
Saven   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Släp, Engelska från  e. Fritz Oskar Brogren (S - Halland)
Släp, Engelska från  e. Henning Jansson (S)
Sofieroengelskan   Karin Wallin (S - Skåne)
Solhvervssang  trad. engelska fra Skåne (S - Skåne)
To pars engelsk   Janet Vahl (DK)
Tolg, Engelska   (S - Småland)
Træfferen   Janet Vahl (DK)
Whisky before breakfast   (USA)

Sønderhoning, Mandødanser og Fanniker

A vil danse med Mett' Mari   (DK - Sønderho Fanø)
Åkes tre repriser   (DK)
Alle mine brødre, sønderhoning   (DK - Fanø)
Allemagasej  mærkelige sønderhoning (DK - Fanø)
Alt, så trækker vi trøjen af  fannik (DK - Nordby Fanø)
Atten gulerødder   (DK - Sønderho Fanø)
Æ Beeshus   Ole Torben Jensen (DK - Als)
Æ Føhringer   (DK - Fanø)
Æ Lam   (DK - Fanø)
Æ Rømeser   (DK - Fanø)
Æ sikstyk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Æggesuppe og ævlekage  æ herremands datter (2 første dele) (DK - Sønderho Fanø)
Bedstefars Snaps  fannik (DK - Nordby Fanø)
Brudestykke, Andet  efter Svend Erik, Roskilde (DK - Sønderho Fanø)
Brudestykke, Første   (DK - Sønderho Fanø)
Brudestykke, Tredje   (DK - Sønderho Fanø)
Den nye sønderhoning   (DK - Sønderho Fanø)
Der bor en bager, Rask sønderhoning   (DK - Fanø)
Der levede en herlig mand   (DK - Fanø)
Det var ved Helgoland   (DK - Fanø)
En pige vandred' ud i en have  fannik (DK - Fanø)
Enkedansen   (DK - Sønderho)
Fannikedans   (DK - Fanø)
Fisken ligger på hviden sand  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
For at være som man bør   (DK - Fanø)
Føringerdans   (DK - Sønderho Fanø)
Første August, Den  e. Frits Brinch (DK - Sønderho Fanø)
Gamle Bonde  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Gl. Jes Sonnichsens styk   (DK - Sønderho Fanø)
Habbadekuk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Hans Chr. drog til stads . . .  Fannik nr. 95 (DK - Nordby Fanø)
Hans Madsens kiste, fannik  Fannik (DK - Fanø)
Hans Peder Madsens styk  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
Hans Thamsen  sønderhoning e. Je (DK - Sønderho Fanø)
Hej fi-de-li Nils Thamsen  sønderhoning e. ULC (DK - Sønderho Fanø)
Hej vil du med så kom, så går vi ryding om e. Peter Uhrbrand   (DK - Fanø)
Hej vil du med så kom, så gør vi ryding om  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Hønen  sønderhoning Ole Torben Jensen (DK - Sønderho Fanø)
Hu hej hummel i æ vand   (DK - Fanø)
Ja før skal bjerget smelte   (DK - Fanø)
Jeg er så fro, jeg er så glad ...  e. Kristian Bugge (DK - Sønderho Fanø)
Jeg går i tusind tanker   (DK - Sønderho Fanø)
Jeg gik mig ud spadserende   (DK - Fanø)
Jeg lukked op min kiste   (DK - Sønderho)
Jeg så i øster, Æblet i lommen   (DK)
Jeg tror min sæl jeg har en æble i mi lom   (DK - Fanø)
Jeg var en ung sømand   (DK - Fanø)
Jyllands land   (DK - Fanø)
Kakkelovnen   (DK - Nordby Fanø)
Kan du huske, hvad du loved' mig, Som stjernerne ...   (DK - Sønderho Fanø)
Kællingen  e. Kristian Bugge (DK - Sønderho Fanø)
Kællingens kat, den snapped´ en mus   (DK - Fanø)
Kære moder, fannik   (DK - Fanø)
Kære moder, når du danser hvord´n står dit stumped skørt?   (DK - Fanø)
Kirsten og jeg, Rasksønderhoning   (DK - Fanø)
Kirstens brudestyk   Ole Quistgaard (DK)
Kirstine gik tit i lunden ene  eller Polonæse (DK - Sønderho Fanø)
Kom vo´sook   (DK - Fanø)
Lars Brinch´s ( Lige Ind )   (DK - Fanø)
Lisbeths Marens Stykke   (DK - Fanø)
Luffes styk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Malt   Michael Sommer (DK)
Mandø Brudedans   (DK)
Manøsk brujdans   (DK - Fanø)
Mathis Mortensen   (DK - Sønderho Fanø)
Mellem fire og fem   Elin Andreasen (DK)
Når vinden er os føjelig   (DK - Sønderho Horsens Fanø)
Niels Thøgersens styk  sønderhoning e. Je' Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
Nordvest  fannik (evt. som sønderhoning) (DK - Nordby Fanø)
Og hvad er det for narreri   (DK - Nordby Fanø)
Og vil du være.. (ell. Lille Stine)   (DK - Nordby Fanø)
Oh, kunne du mit hjerte se  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Ostindiens velkomst  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Per' Thomsens Ane's stykke  Fanø (DK - Fanø)
Poul Bille og Jordomsejlingen  sønderhoning e. Je' Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
Poul Jonas' styk  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Poul Pejsen   (DK - Sønderho Fanø)
Rask sønderhoning, Oh de kvindfolk  Oh, de kvindfolk (DK - Sønderho Fanø)
Rødspætten  sønderhoning Johnny Boesen (DK - Sønderho Fanø)
Rundt på gulvet  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Rundt på gulvet  e. Kristian Bugge (DK - Sønderho Fanø)
Så satte de hende på gaden ud   (DK - Fanø)
Sakkukvisen   Sv. Meinertz (DK - Sønderho Fanø)
Skal vi gå til fremmede lande   (DK - Fanø)
Skotsk fannik   Ole Torben Jensen (DK - Nordby Fanø)
Solen den vækker op  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Søren Fogeds styk'  sønderhoning e. Je' Sweevers (DK - Sønderho Fanø)
Sørines styk'  sønderhoning Ole Torben Jensen (DK - Sønderho Fanø)
Stam Villums Ende   (DK)
Stam Villums styk'  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Svip svap svovstikke   (DK - Fanø)
Sydvest (Brudemarch)   (DK - Fanø)
Tænk på enden   (DK - Sønderho Fanø)
Unse Katrine´s stykke   (DK - Fanø)
Vi går ej af dette hus . . .  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)
Visselul  sønderhoning (DK - Sønderho Fanø)

Hambo

"Kinda" hambo  e. Lars i Svarven (S - Östergötland)
A-moll Hambo   (S)
Askerödshambon  Erik Nilsson, Askeröd Erik Nilsson (S)
Benigröten av Laif Carr  Hambo av Laif Carr (S - Skåne)
Brors Hambo   Bror Dahlgren (S)
Bryggare Viktors Polska   (S - Medelpad)
Ceylons hambo   (S - Uppland)
Den Seje   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Ekeby polska  Hambo-mazurka (S)
Fynsk Hambo nr. 1   Janet Vahl (DK - Fyn)
Fynsk Hambo nr. 2   Janet Vahl (DK - Fyn)
Hambo e. Anders Johnsson   (S - Hälsingland)
Hambo på logen   Karl Salomonsson (S - Halland)
Havfruens hambo   Janet Vahl (DK)
Horgalåten   (S - Hälsingland)
Ingrid Dardels polska   Evert Taube (S)
Jänta å ja  (en ting er vis) (S - Värmland)
Karis Pers Polska  Dalarna (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Kirstens Hambo   Jørgen Sten Andersen (DK)
Lasse i Svarven, Hambo e.   (S - Småland)
Liten Karin  e. Röjås Erik Andersson (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Lomträsk, Hambo från  e. Algot Johansson (S - Lappland)
Majas hambo   Nils G. Hedlund (S - Hälsingland)
Marknads hambo   (S - Norrbotten)
Möllevångshambo   Assar Bengtsson (S - Skåne)
Nyårsvaka   Selim Bengtlars (S)
Ölands - hambo   Philip Widén (S - Öland)
På högan loft   (S)
Pling-Plong hambo  Gästrikland (S - Gästrikland Hälsingland)
Rallarhambo   (DK - Norrbotten)
Skinnbracka med lucku   (S - Dalarna Boda Österdalarna Jämtland)
Skördehambo   Olle Johnny (S)
Sommerhambo   Mogens Jul Christensen (DK - Sjælland Midtsjælland)
Spel-Albert, Hambo   (S - Norrbotten)
Svensk hambo   (DK)
Vigers polska  fra Järvsjö (S - Hälsingland)

Hopsa

. . med en knusende ro   (DK - Himmerland)
Ane Louises Hopsa   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Anstender Hopsa  e. Kræn Degn, Jerslev Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
Bekkasinhopsa   Svend-Erik Pedersen (DK - Roskilde Sjælland Horsens)
Brøndums hopsa  e. Børge Christensen (DK)
Bumpe-Skotsk   (DK - Møn)
Christines Galopsa   Jørgen Sten Andersen (DK)
Den flyvende hollænder  e. Vedsted Knudsen (DK)
Den første hopsa e. Otto Trads  e. Otto Trads (DK)
Drej Skruen  arr. Ivan Damgård D.T. Saugmann Bjerregaard (DK)
Drillehopsa   (DK - Lolland)
Du sku´ skamme dig  Fur (DK - Fur)
En gammel hopsa e. Otto Trads  e. Otto Trads (DK - Himmerland)
Evald Thomsen nr 11   (DK - Himmerland)
Falster, Hopsa fra   (DK - Falster Lolland-Falster)
Fandens Hopsa   (DK - Sjælland)
Femtrinnet Hopsa   (DK - Mors)
Flethopsa   (DK - Sjælland)
For 5. gang  Fur (DK - Fur)
Forårssolen  e. Klaus Pindstrup Niels Nørgaard, Byrsted (DK - Himmerland)
Føl på tværs  e. Otto Trads (DK)
Fuur Hopsa e. Jens Jeppesen   (DK - Fur)
Fyens hopsa   Janet Vahl (DK - Fyn)
Gadbjerg hopsa   Frederik Iversen (DK - Vejle)
Galopkringle og Tevand   Ejner Trabjerg (DK)
Hopsa af Helge Sørensen   (DK)
Hopsa fra Gylling (697)   (DK - Horsens)
Hopsa fra Asperup (696)   (DK - Fyn)
Hopsa fra Høng   (DK - Sjælland)
Hopsa fra Lejrekanten (701)   (DK - Roskilde)
Hopsa fra Lemvig (700)   (DK - Hardsyssel)
Hopsa fra Lolland (472)   (DK - Lolland)
Hopsa fra Præstø (698)   (DK - Præstø)
Hopsa fra Salling  e. Henning Hovgaard, Rødding (DK - Salling)
Hopsa fra Sdr. Omme (704),   (DK - Vestjylland)
Hopsa fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Hopsa i H-moll   (DK - Vestjylland)
Hopsa nr. 11   Svenske Niels (DK)
Hopsa nr. 2  Hopsa Nr.2 (DK)
Hopsa, af Borcher Madsen   Borcher Madsen (DK - Lolland)
Immer Fut i Mutter  e. Hans Plov Hansen, Båring Skov (DK)
Jørn Skovfogeds hopsa   Henning Munnecke (DK - Nordsjælland Sjælland)
Klaphopsa  fra Fyn (DK - Fyn)
Levy Wilsen, Hopsa e.  Læsø (DK - Læsø)
Links Hopsa   (DK - Nordfyn)
Lolland, Hopsa   (DK - Lolland)
Lyngbjergs hopsa  e. Evald Thomsen (DK)
Lyø Hopsa   (DK - Fyn)
Marens Hopsa  e. Maren i Gørding (DK - Vestjylland)
Maries hopsa   (DK - Himmerland)
Maries Kjærlighed  e. Martin Jespersen, Horsens 1874 Svenske Niels (DK)
Marken er mejet  Høstdans fra Randers (Salling) (DK - Fyn Randersegnen)
Molbodrengens hopsa  e. Evald Thomsen Otto Rasmussen (DK - Odsherred Sydjylland Sjælland)
Møns hopsa  Den lille jydske (DK - Møn)
Omforladelseshopsa   Svenske Niels (DK)
Paula Knudsen, Hopsa efter   (DK)
Peters Hopsa   (DK)
Pillinge Hopsa   Svenske Niels (DK)
Raaby Hopsa eller Råby Hopsa   (DK - Randersegnen)
Ravgal  Fur (DK - Fur)
Rheinländer Hopsa   (DK)
Russisk vals (hopsa)  Fur (DK - Fur)
Sebbersund Hopsa  fra Hirtshalsegnen (DK - Vendsyssel)
Skæve Thorvald   (DK)
Skrædderens Hopsa   (DK - Møn)
Spansk Hopsa   (DK - Himmerland)
Taterhopsa  Gule Fandens Hopsa (DK - Vestjylland)
Tellings hopsa   (DK)
Trads hopsa  Rheinlænderhopsa (DK - Himmerland)
Tyroler Hopsa i det Grønne  e. Evald Thomsen Frederik Iversen (DK)
Tyrolerhopsa  Fur P.M.Nielsen (DK - Fur)
Tyrolerhopsa, e. Jens Frederiksen   (DK - Himmerland)
Vandring i Voderup klinter   Mille Micheelsen (DK)
Vesterhavet i skjorteærmer   Chr. Peter Larsen, Løgstør (DK - Himmerland)
Vores egen hopsa  e. Børge Christensen (DK)

Kreds- og fællesdanse

Alsinger sekstur  Almindelig sekstur (DK - Sønderjylland)
Alsinger sextur, Stolbro  fra Stolbro (DK - Als)
Anton Kusks Sextur   Sven Klink og 2.stemme af Simone V. Kristensen (DK)
Bøhmerdans  Det sorte Lam (DK - Lolland-Falster)
Brandelev, Sekstur fra  e. Jens Jensen (DK - Sydsjælland)
Christians cykel  Circassian circle (UK)
Den glade Kobbersmed   (DK)
Den røde lue, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Den Røde Lue, Salling   (DK - Salling)
Doublebska  Tjekkisk (CZ)
Du har så kønne øjne  sekstur (DK)
Du har så ømt et øje, i G-dur   (DK - Vestsjælland)
Familie sekstur fra Præstø   (DK - Præstø Sjælland)
Familiedans   Mie Dalgaard (DK)
Fandango   (DK - Thy)
Fandango   (DK)
Feder Mikkel  Himmerland (DK - Himmerland)
Flyv og skub kontra  e. Peder "Spillemand" Jensen (DK)
Frederik Olsens Sekstur  e. Gunner Jensen, Skælskør (DK - Sjælland)
Gamle nr. 12  Langeland (DK - Langeland)
Hamborg sekstur  e. Thomas Thomsen (DK - Randersegnen)
Hamborger paa langs   (DK - Thy)
I-da-bleska, Steen Jagd   Steen Jagd (DK - København)
Jødetur fra Mors   (DK - Mors)
Københavner sekstur fra Thy   (DK - Thy)
Kristian Marius Nielsen, Sekstur e.   (DK)
Kysdans  Gert Andersen i Volling (DK - Midtjylland)
Lang Menuet  Falster (DK - Falster)
Långdans från Sollerön  Ingvar Norman efter Reser Anna (S - Österdalarna Dalarna)
Longsomma Gjârted  (Langsomme Gertrud), Bornholm (DK - Bornholm)
Mellem Kagel og æ Væg   (DK - Thy)
muntre kreds, Den   (DK - Amager Sjælland)
Ny Sekstur   (DK - Mors)
Pigernes Fornøjelse  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
Polka sekstur  Himmerland (DK - Himmerland)
Polsk kysdans   (PL)
Sekstur fra Præstø II   (DK - Præstø)
Sekstur på langs   (DK - Thy)
Sex Tour Nr. 63  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Sex Tour Nr. 78  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Sisken  Himmerland (DK - Himmerland)
Sorø, Sekstur fra   Peter Pedersen (DK)
Svängrumpa  Langdans fra Skåne (S - Skåne)
Svebsk   Anders Olesen Nees (S)
Totur fra Vejle  e. Børge Christensen/T.K. (DK - Vejle Fyn)
Uti gröna lunden, dur  Langdans (dur) (S)
Uti gröna lunden, mol  Langdans (mol) (S)
Var det du eller var det jag ...  e. Anders Johan Eriksson, Öland (S)
Varsoviane   (DK - Himmerland)
Væverdansen  "Væve vadmel" Lolland-Falster (DK - Lolland Falster Lolland-Falster)
Yugo   (YOU)
Zetnia   (YOU)

Marsch og Gånglåt

40 års Marchen   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Åreskutan   Kalle Almlöf (S)
Åsa o Björn  brudmarsch Kaisa Abrahamsson (S)
Barkbrödslåten  Leksand, e. Karl Sporr/Knis Karl/Hagollas Per i Ullvi (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
Begåvningsmarsch från Funäsdalen   (S - Jämtland)
Bingsjö, Gånglåt fr.   Hjort Anders Olsson (S - Dalarna Bingsjö Österdalarna)
Brudlåt från Öje Kapell  e. Lina löv, Malung (S)
Brudmarsch till Olle och Birgitta   Leif Göras (S - Orsa)
Bruremarsj fra Valsøyfjord   (N)
Bryllupsmarch I fra Himmerland   (DK - Himmerland)
Bryllupsmarch II fra Himmerland   (DK - Himmerland)
Bytt Lasses Brudmarsch   (S - Hälsingland)
Dalajärna, Skänklåt från   (S - Västerdalarna Dalarna)
Delsbo Brudmarsch  e. klockare Söderblom (S - Hälsingland)
Der kom en låt  Värmland Karin Ohlsson (S - Värmland)
Drengenes Marsch   Herluf Donslund (DK - Fyn)
Efterkälken  e. Hjort Anders (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Elin Frids gånglåt   Kaisa Abrahamsson (S)
Fars gånglåt   Erik Öst d.y. (S)
Fred Picknell´s Marsch   Andy May (UK)
Gånglåt från Äppelbo  e. Ärtbergs Kalle (S - Västerdalarna Dalarna)
Gärdebylåten   Hjort Anders Olsson (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Gatans parlament   Sören Johansson, Dorothea (S)
Gotlands Bröllopsmarsch   (S - Gotland)
Hannes Gånglåt   (S)
Helges Signing  13. års marchen (1988) Poul Chritiansen (DK)
High City Brudemarch   Knud Pedersen og Arne Gottlieb (DK)
Högdal, Gånglåt från   (S)
Højby kyrkogårdslåt   Hans Melin d.8/9 1996 (S)
Iris  e. brdr. Bast (DK)
Jämtland, Brudmarsch från  e. Theodor Ohlson (S - Jämtland)
Jämtlands Brudmarch  Jämtland (S - Jämtland)
Janet Vahl, Brudemarsch af   Janet Vahl (DK)
Jægermarch fra Roskilde   (DK - Roskilde)
Jens Skjødes March   (DK)
Kers Lars Brudmarsch   (S - Österdalarna Dalarna)
Klövsjö Brudmarsch  e. John-Erik Mattsson (S)
Kronprinsens march   (DK)
Kvarnmyr Lars, March e.  Lima (Vesterdalarna) (S)
Kyrklåt   Arne Modén (S)
Kyrkmarsch fr. Östervåla   Olov Jansson (S - Uppland)
Lagmansboda Brudmarsch   Owe Green (S)
Laske härads brudmarsch  e. Ivar Hallberg, Tråvad (S)
Lasses Hans Eriksson, skänklåt eft.   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Lejsme Pers brudmarsch  Malungs brudmarsch (S - Västerdalarna Dalarna)
Leksands Brudmarsch  e. Knis Karl (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
Lindgrens Tivoli   Olle Moraeus (S)
Lindhs brudmarsch   Eiwor Kjellberg og Kaisa Abrahamsson (S)
Malmlastarens Kvinna  Gånglåt från Gränges Juhani Hemmilä (S)
March fra Fredericia   (DK - Vejle)
March fra Fyn I   (DK - Fyn)
March fra Fyn II   (DK - Langeland)
March fra Napoleonstiden   (DK)
March fra Rends   (DK - Sønderjylland)
March fra Vestegnen I   (DK - Vestjylland)
March fra Vestegnen II   (DK - Vestjylland)
March I fra Salling   (DK - Salling)
March II fra Salling   (DK - Salling)
March med Vals   (DK - Tåsinge)
March til Havnens Spillemænd   Jørgen Sten Andersen (DK - Sjælland)
Marsch til Danmarks Spillemænd, Sven Nyhus   Sven Nyhus (N)
Marsch til Skånska Spelfolket   Jørgen Sten Andersen (DK)
Mathias Blom, Gånglåt e.  "Bjällarkon" (S - Hälsingland)
Mellem fire og fem   Elin Andreasen (DK - København)
Min levnads afton  e. Pekkos Olof Hansson (S - Dalarna Österdalarna)
Mockfjärd, Gånglåt från  "Frisells gånglåt" e. Anders Frisell, Mockfjärd (S - Västerdalarna Dalarna)
Mungalåten   (S - Uppland)
Nr. 13, Marsch  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Parade-March   (DK - Bornholm)
Per och Anna, Brudmarsch till   Pererik Moraeus (S)
Rättvikarnas Gånglåt  e. Anders Sparf (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Rättviks Brudmarsch   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Ridmarsch, Gästrikland   (S - Gästrikland)
Rönnåkra Gånglåt   Fingal Nilsson, Valnäs (S)
Røros, Brudemarsch fra   (N - Røros)
Säbb Jons Gånglåt   (S - Dalarna Västerdalarna)
Säckpipemarschen  e. Minalva (S)
Sarkofagmarschen e. Blank Kalle   (S - Dalarna)
Selsø, gånglåt fra   Svend-Erik Pedersen (DK - Sjælland)
Skänklåt fr. Hedemora   (S - Dalarna)
Skänklåt till Spelman   (S - Enviken)
skæve marsch, Den  e. brdr. Bast (DK)
Skojaren  e. Ceylon Wallin (S)
Skommarfar, Gånglåt e.   (S)
Skullbräddleken  Brudmarsch från Mockfjärd (S - Västerdalarna)
Solskenlåten och Kullerullvisan   (S - Leksand)
Spillemandsmarch, Roskilde   Svend Erik Pedersen og Svein Nymo (DK - Roskilde Sjælland)
Stockholmslåten   (S)
Tarm, Gangstykke fra   (DK)
Till Far   Pers Erik Olsson (1912-1983) (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Titanolåten  gånglåt Sigmund Dehli ()
Trettondedagsmarschen   Hjort Anders Olsson (S)
Trollens brudmarsch   Pelle Schenell (S)
Unsetholmen Gånglåt  eller Stjuls fra Rättvik (S - Rättvik)
Vägen till Dalstuga  Gånglåt Jonas Knutes (S - Bingsjö)

Mazurka

Aggersund Mazurka   Svenske Niels (DK - Jylland)
Anna-Kajsa   (S)
Balfolk mazurka   Kristian Bugge (DK - Roskilde Sjælland)
Blekinge, Mazurka fra  e. Yngve Persson (S - Blekinge)
Bonn' på Näset   Kaisa Abrahamsson (S)
Drucken karl-leken   Ekor Anders (S)
Flickan med polkahåret   Jonas Persson (S - Småland)
Flot Middag   J. Bjerregaard (DK)
Gamle Else  fra Blåhøj (DK - Midtjylland)
Georg Brobakken, Masurka e.   (N)
Gevningebogen, Mazurka A dur   (DK - Roskilde)
Gevningebogen, Mazurka fra  Gevningebogen no.40 (DK - Roskilde Sjælland)
Hansson, Mazurka efter  Norrbotten (S)
Hillerød mazurka   (DK - Hillerød)
Irsk Mazurka  e. Fiddlers Bid (IRL)
Levi Vilsen, Mazurka e.  Læsø (DK - Læsø)
lille mazurka, Den   (DK)
Livlig Mazurka   (S - Roskilde Sjælland)
Mathilde Polka-Mazurka   Svenske Niels (DK)
Mazurka   Jens Peter Dam, Stenum (DK)
Mazurka   (DK - Præstø)
Mazurka   (DK - Sydsjælland)
Mazurka   (DK - Hillerød)
Mazurka fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Mazurka fra Holstebro   (DK - Holstebro)
Mazurka fra Langeland   (DK - Langeland)
Mazurka nr. 10   J. P. Larsen (DK)
Mazurka nr. 11   J. P. Larsen (DK)
Mazurka nr. 12   J. P. Larsen (DK)
Mazurka nr. 8   J. P. Larsen (DK)
Mazurka nr. 9   J. P. Larsen (DK)
Niels Johnsens Mazurka   (DK)
Norsk Mazurka  e. TEK3 (N)
Norsk Mazurka(2)   (N)
Ottadalen, Mazurka fra   (N)
Østerby mazurka   (DK)
Polsk Mazurka   (DK - Fyn)
Raaby Mazurka   (DK - Randersegnen)
Rebild mazurka   (DK)
Rumpedarra (Violindræbermazurka)  e. Svarte Bengt Eriksson, Malmø (S - Skåne)
store mazurka, Den  e. Alfred Larsen og "Fløjte" Niels Petersen (DK)
Stormfuld sejlads på Øresund   Elin Andreasen (DK)
Syvers mazurka   (N)
Trads' Mazurka   (DK)
Vävmazurka från Bygdsiljum   Thomas Andersson (S)

Polka

70 års polka  Valdemar og Annekathrines 70 års polka Ole Quistgaard (DK - København)
Adam og Eva i Paradis   (DK)
Adureduradur  e. Manfred Arnkvist, Norrbotten (S)
Afslutnings Polka   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Ålborg polka  efter Thomas Thomsen (DK)
Alfred på Hultet  polkett (S - Bohuslän)
Alle pigers polka   Chr. Telling (DK)
Amagerpolka  Herning (DK - Amager Sjælland)
Ane Louises fynbo   Thomas Thomsen ()
Annen Polka e. Viggo Gade og Sven Ottosen   (S - Norrbotten)
Æ Plovstøk   (DK - Salling)
Babba-Lisas Hyfsn  Doroteapolketten e. Sören Johansson (S)
Bälter Svens Paradpolkett   Olle Moraeus (S)
Ben i haven   (DK - Fyn)
Blädinge, polka fra   (S)
Bolsjepolka  Bayou pon pon (USA)
Britta Polka  Tilegnet Frøken Britta Rydberg H.C. Lumbye (1810-74) (DK)
Bror Dahlgren, Polka e.   (S)
Bryllupspolka  e. Evald Thomsen Svenske Niels (DK)
Chr. Skytte, Polka e.  Stistrup, Himmerland (DK)
Christians polka   E. Estrup (DK)
Christiansens Polka   Svenske Niels Andersen (DK)
Christina Jørgensens 70 års polkett  lillejulaften 15 Ole Quistgaard (DK - København)
Dei Bleei Maij frå Bjer'by  optegnet i Bjergby, Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Den gamle degn   (DK - Sydjylland)
Den gamle rheinlænder   (DK)
Den Kloge Kones Polka  Fur polka no. 1.1 LFA GDG (DK - Fur)
Den skæve   (DK)
Det varme Mad  e. Lars Frøstrup Andersen, Fur (DK - Fur)
Dronningedans   (DK - Møn)
Du er min egen   Frederik Iversen (DK)
Dwight Lamb Polka   (DK)
Ebbas Polka   Marianne Waarkjær (DK - Roskilde)
Ejnars polka   Erling Hansen (DK)
Elisabeth polka   Lars Frøstrup Andersen, Fur (DK - Fur)
En let polka   Jørgen Rasmussen (1836-1908) (DK)
EU Polka   Tom Kurt Jensen (DK)
Evalds polka   Evald Thomsen (DK)
Fanden er løs i Vildmosen  e. Evald Thomsen Svenske Niels (DK)
Fædrelandspolka  Himmerland (DK - Himmerland)
Fiderussen   Rune Grudin (S)
Finska polka   (S)
Fiskemanden   P. Stærk Gjedsted (DK - Fur)
Flikuleeri  finsk bryllupspolka (SF)
Forbedrings polka   Svenske Niels (DK)
Forkert Polka vesten om  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Forsbergs polka  e. J.P. Nyströms (S)
Fortrydelse polka   Svenske Niels Andersson (DK)
Frederiksens polka, nr 38  Polka nr 38 (DK - Himmerland)
Frem og tilbage med Frida  e. Fynboerne Carl Erik Lundgaard (DK)
Fur Polka 1.5   (DK - Fur)
Fur Polka no. 28   (DK - Fur)
Fur Polka no. 46  Fur polka no. 46 (DK - Fur)
Fynbo efter Oldefar   (DK - Vestjylland)
Fynbo fra Salling   (DK - Himmerland)
Fynbo i F   (DK - Vestjylland)
Fynbo, Den gamle   (DK - Thy)
Fynbo, Sommerpolka  Sommerpolka (DK - Vestjylland)
Fynsk polka  efter Alfred Larsen og Fløjte-Niels (DK)
Galop   (DK - Fur)
Gammal Hyffsa från Långvattnet   (S)
Gl. Davs Avten i Fuglede   Fløjte-Laurs (DK)
Gl. Davs Avten i Hagested   Fløjte-Laurs (DK)
Grønlandsk polka nr. 5 "Guitarpolka"  e. Henrik Starck, Nuuk/Poul Lendal 1979 ()
Grønne Aal  e. Hans Pedersen Adrian (DK)
Gudmunddansen   (N)
Gunnesbopolka   Daniel Gullström (S - Västergötland)
Gunvers Polka   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Hälsingborgspolkan   (S)
Hamborg op og ned   (DK)
Hamborg skotsk  efter Trads (DK)
Hamborger fra Fur   (DK - Fur)
Hamborger fra Ribe   (DK - Ribe)
Hamborger Polka   (DK - Vejle)
Hamborger, Jens Frederiksen  Hamborger Jens Frederiksen (DK - Himmerland)
Hamborger, Ole Kjær   Ole Kjær (DK - Vestjylland)
Han som hakar upp sig  Västerbotten (S - Västerbotten)
Haralds Polka   E. Estrup (DK)
Hardy Halvkrafts hamborger   Sven Klink (DK)
Hedenäset, Polka från  e. Axel Falk (S - Norrbotten)
Hej bette ven ska' vi bytt' hat . . .   (DK)
Helge Sørensens polka   (DK)
Henrik Smith   (DK - Himmerland)
hjemmelandspolka, En   Otto Trads (DK)
Hoppvals fra Feragen   (N)
Hoppvals fra Røros  e. Dalakopa (N - Røros)
Jakobsens Rheinlænder nr 1   (DK)
Jakobsens Rheinlænder nr 2   (DK - Vejle vestegn)
Jämtgubben  sno-polka Gnesta-Kalle (S)
Jens Frederiksen, nr 685 Polka   (DK - Himmerland)
Jens Frederiksens polka  e. Jens Frederiksen, Als i Himmerland (DK - Himmerland)
Jens Lyngses Polka  Læsø (DK - Læsø)
Jeppes Cykelpolka   Jørgen Sten Andersen (DK)
Jeppesens polka fra St. Croix  e. Arthur Jeppesen (USA)
John Dubarrys fynbo   (DK)
Johs Andersens nodebog, Polka fra  efter A.P. (DK)
Jonk oppi bergen  e. Burträskar'a (S)
Jørgen Christians polka  efter Hartvig Mortensen, Læsø (DK - Læsø)
Jørgen Murers Polka   (DK)
Jørgen Rasks polka   (DK)
Junkerträsk, Polka från  e. William Johansson (S - Norrbotten)
Kaffeselskabet  e. Fin Larsen Konsta Jylhä (SF)
Kalenderfynbo eller den lille hamborger   (DK)
Kali Polka  e. Chresten Degn, Jerslev Svenske Niels (DK)
Kanonpolka   J. P. Larsen (DK)
Karls Polka   (DK - Thy)
Kivikspolka   Gustav Egerstam (S)
Klarinetpolka   ()
Klockarpolketten   (S)
Klunka polka   Anna-Fina Wahlin (S)
Kom me mej - polkan  fra Skåne (S)
Koppa-polka   (S - Västergötland)
Kringelhede polka   Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
Kypasjärvi, Polka från  e. Albin Hjelm (S - Norrbotten)
Labri polka   (DK - Sydjylland)
Lars Peter på Rimmi nr 10  Forkert polka e. Levy Wilsen (DK - Læsø)
Lars Vilsen, Vestenom 1   Lars Vilsen (1867-1939) (DK - Læsø)
Lasse i Svarven   (S - Småland)
Låten överom kvinten   (S - Västerbotten)
Lavs Jensens Hiv-Om-Galop   (DK - Tåsinge)
Lett på labben  e. Geir Lystrup (N)
Lönsbodapolkan eller Polkett fr. Hästveda  Skåne (S - Skåne)
Lövsta bruk, Polkett fr.  e. Ceylon Wallin (S)
Løgstør polka   (DK - Himmerland)
Lukkari-Heikin polkka   (SF)
Lundholmpolkett'n   (S)
Lybækkeren   (DK - Himmerland)
Mads Enggårds Hamborger   (DK)
Madsbøl polka nr. 1  e. Svend Madsbøl, Thy (DK)
Madsbøl polka nr. 2  e. Svend Madsbøl, Thy (DK - Thy)
Med højt humør  fynsk polka Jens Peter Dam (DK)
Min moder hun var altid så skjøn   Svenske Niels (DK)
Mortens polka  Æ fremad fynbo (DK)
Niels Jørgensens polka  Himmerland Niels Jørgensen (DK)
Niels Nygaards Polka   (DK)
Norrbotten, Polka från  Ållojaurpolkan Hilding Ek (S)
Norsk Fynbo   (DK - Salling)
Nr. 4 fynbo eller Ølfynbo   (DK)
Nr. 5 fynbo  efter Børge Kristensen/T.K. (DK)
Nr. 6 fynbo eller gammel rheinlænder   (DK)
Nu går det godt igen polka  Himmerland (DK - Himmerland)
Nummer 65 Polka  Norvestsjælland (DK - Vestsjælland Sjælland)
Nygaards polka  e. Bedstefaders Spillebog (DK)
Oksbøl polka  e. Hans Tinus Nielsen, Oksbøl (DK - Lolland Lolland-Falster)
Oldermandens Hat og Mojn, To Rheinlændere  To Rheinlændere fra Danmark Nina Frederiksen (DK - Roskilde)
Onkel Hans' polka   (DK)
ormstukne, Den   (DK)
Orust, Polka fr.   (S - Bohuslän)
Østen om Polka  e. Evald Thomsen (DK)
P. E. Ohlsson, Polkett e.   (S)
Paltbröd Svensson, Polka av   Paltbröd Svensson (S)
Paradisstien, Polka   Frede Knudsen (DK - Nordsjælland Sjælland)
Pariserpolka  e. Jon Rosenlid (N)
Pariserpolka  e. Sigbjørn B. Osa (N)
Pastor Kaj   (DK)
Pe' Broens Rheinlænder  e. Oksbøl brødrene (DK)
Peder Pøhl, Polka e.   (DK)
Per Lille-Lavs´ Polka   (DK)
Perssons Polka   Åke Persson (S)
Peter Polka   J.P. Larsen (DK - Vendsyssel)
Polka - to   (DK - Kollemorten)
Polka e. Blomqvistarna   (S - Norrbotten)
Polka Fynbo  e. Jens Jeppesen, Fur (DK)
Polka nr. 22   J.P. Larsen (DK)
Polka nr. 4  fra Avernakø (DK)
Polka nr. 6, Svenske Niels   Svenske Niels (DK)
Polka Svejtrit   (DK - Lolland)
Polka Svejtrit   (DK - Mors)
Polka, nr 688   (DK - Tåsinge)
Polkan går  Pariserpolka (S)
Polkett   (S)
Poul Werners rheinlænder   Poul Werner Hansen (DK - Lolland-Falster)
Prinsens Polka   (DK - Møn)
Railænger no. 43  Fur polka no. 43 (DK - Fur)
Ransäter-Polkan   Erik Gustavsson (S)
Rask Polka  Oksbøl (DK)
Rasmus Skjøwbiens polka   Børge Christiansen, Sinding (DK)
Rebild-spillemands-polka   (DK - Himmerland)
Reepakan Polkka   (SF)
Reinlænder Polka fra Mors   (DK - Mors)
Reinlænder polka nr. 21  e. Bedstefaders Spillebog (DK)
Reventlow nr. 35   (DK)
Rheinländer fra Lemvigegnen (695)   (DK - Hardsyssel)
Rheinländer Polka, nr 691   (DK)
Rheinländer Polka, nr 692   (DK)
Rheinländer-Polka nr 357   (DK)
Rheinländer-Polka, Ole Kjærs   (DK)
Rhejnlænderpolka  (nr. 87) Svenske Niels (DK)
Ringridningspolka  e. Otto Trads (DK)
Roskilde Rheinlænder nr. 1   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Rugbjerg fynbo  Sønderjylland (DK - Sønderjylland)
Rundtenom polka  e. Otto Pleth og Aksel Ladefoged (DK - Sydfyn)
Säkkijärven Polka  arr. Viljo Vesterinen (SF)
Saltdal, Polka fra   (N - Nordland)
Sandager, Polka fra  e. Jette Ryelund (DK)
Septemberpolka   Svenske Niels (DK)
Silbaätno   Mikael Segerström (S)
Skåne, polka fr.  e. Anton Nyander (S)
Skosk fra Fur   (DK - Fur)
Skotsk e. Aage Hjellen   (N)
Skotsk Polka   (DK - Vejle vestegn)
Skyttes polka  e. Chr. Skytte, Himmerland (DK - Himmerland)
Smed Christians polka   (DK)
Smedens 2. fynbo eller Mavefynbo   (DK)
Smedens første fynbo  Fremad fra Falster (DK - Falster)
Smedepolka   (DK - Himmerland)
Snöstorp, Polka   (S - Halland)
Stepp e. Martin Pettersson  e. J.P. Nyströms (S)
Stinnes adstadige polka   Janet Vahl (DK)
store hamborger, Den  "Stegt flæsk og kartofler . . .", Himmerland (DK - Himmerland)
Storm e. Dwight Lamb   (DK)
Svenske Niels, Polka af   Svenske Niels (DK)
Svenske Niels, Polka efter   Niels Andersson (Svenske Niels) (DK - Vendsyssel)
Svenske Niels, Rheinlænder af   Svenske Niels (DK - Vendsyssel)
Svip fra Nordfyn   (DK - Nordfyn)
Swarta Skerry   F. Jamieson (Shetland - Shetland)
Taagerup Smedens vestenom   (DK)
Tegelbrukssteppen  e. Arvid Sandberg, Sävast (S)
Teilade Polka  Himmerland (DK - Himmerland)
Thy, Polka fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
Tivoli nr. 1   (DK)
Tolångapolkan  e. Bror Dahlgren (S)
Trædballehus-Polka   Frederik Iversen (DK)
Tyroler Hamborg fra Fur   (DK - Fur)
Ungerska Järnvägens polkett, Den   Magnus Bäckström (S)
Vejle Turist-polka   Frederik Iversen (DK - Vejle)
Vestbirk Højskolepolka   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Vesten Om II  Aalborg (DK)
Vestermarken, Polka fra   Svenske Niels Andersen (DK)
Vidars Polka   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
vilde Apollonia, Den  polka Svenske Niels Andersen (DK)
Vinter Rheinlænder   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde Sjælland)
Vupti, Den nye   (DK)
Wiggen   (S - Hallingdal)
Willumsen, Polka   (DK - Østjylland)
Ydre-Polka   (S - Östergötland)
Zfifsa  Polkett fr. Malung (S)

Polska, Pols

"När ja' gick å fria'"  Slängpolska fr. Närke (S - Närke)
60-års polskan   Hjort Anders Osson e. August Strömberg oprindelige komposition (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
90 års polskan   Ole Quistgaard (DK)
Aben hedder Jacko, Engels Pols no. 24  Polsk no. 24 fra Erik Jensen (DK - Århus)
Aldôr erô å aldôr birô   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Alla kullor uti Västanå   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Amerikaturen (I)  e. Falu Spelmanslag (N - Røros)
Amerikaturen (II)  Røros (N - Røros)
Åmot, Polska från  Gästrolæamd (S - Gästrikland)
Anders Bergman, Polska efter   (S - Österdalarna Dalarna)
Anders Löfberg, polska efter   (S - Småland)
Andra Halvan Springlek   (S - Västerdalarna Dalarna)
Anna Marie Kiss Me   Ingela Ader (S)
Anne Gretes Bryllupspolska   Ole Quistgaard (DK - Sjælland)
Annette og Jens' Bryllupspolska  13. Maj 2000 Ole Quistgaard (DK)
Antin Mikko   (SF)
Årepolska  e. Per Danielsson (1823-1922) Åre (S - Jämtland)
Arne og Mikalas Bryllupspolska   Ole Quistgaard (DK)
Aspåkerspolska   (S - Skåne)
Åtabaks polska, Polska från Nästeln  Föllinge (S - Föllinge Jämtland)
Backlinaren   Ole Quistgaard (DK - København Sjælland)
Bak(p)låten   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Bakkegårdens polska   Herluf Donslund (DK - Fyn)
Bakmes  Vårvindar friska variant Åker Erland Jonsson (S - Västerdalarna Dalarna)
Bakmes   e.Lars Vilhelm Johansson (S - Lima Västerdalarna Dalarna)
Bakvänd rullpolska   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Båtsman Däck, Polska e.   (S - Uppland)
Bellmans polska  Fra Hälsingespelman Bellman (S - Hälsingland)
Bendels 70 års polska   Wille Toors (S)
Bets pols   Peter Nicolaisen (DK - København Sjælland)
Bisonpolska   Olov Johansson (S)
Blåfinskan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Bleking  e. C. A. Hakberg, Falköping (S - Västergötland)
Bleking e. Carl Aron Hakberg   (S - Västergötland)
Blekingepolskan   e. Hjort Anders (S - Bingsjö)
Blickus polska efter Gullis Erik  Orsa polska (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Blind Mattis leken  e. Ola Bäckström (S - Västerdalarna Dalarna)
Bodakôlla  Bodapolska Olle Moraeus (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Bodapolska   (S - Dalarna Österdalarna Boda)
Börjes Olle Samuelsson, Polska   (S - Rättvik)
Boxholm, Slängpolska fr.  e. Lars Söderström (S - Östergötland)
Bränd Jon, Polska efter   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Bränd Jon, Polska efter (2)   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Brevduvan  slängpolska Assar Bengtsson (S - Skåne)
Bron över Sveg   Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
Brudpolska af Jonas Börjesson   (S - Småland)
Brudpolska, Assar Bengtsson   Assar Bengtsson (S - Skåne)
Brudpolska, Hans Kennemark   Hans Kennemark (S - Västergötland)
Brurleken   (N - Røros)
Byggnan   Byss Calle (S - Uppland)
Byss-Calle, Slängpolska e.  Uppland (S - Uppland)
Carl-Erik Berndt, polska e.   (S - Skåne)
Carlos, Polska til   Arne Gottlieb (DK)
D-durspolska  Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Da Grue Kjerka brann  Polsdansen Puken spilte i Kjerketårnet (N - Finnskog)
Dahl Polska efter Ola Olsson   (S - Blekinge)
Dalakopa..."e' vi alle i hopa"  Rørospols e. Dalakopa (N - Røros)
Dan Danielson, Polska e.  Munkfors Värmland (S - Värmland)
Degeberga nr. 284, Slängpolska fra  e. Ola Persson Lundquist (S - Österlen)
Degeberga nr. 290, Slängpolska fra  e. Ola Persson Lundquist (S - Österlen)
Degeberga, Slängpolska fra   (S - Skåne)
Dejlig Polska  e. Roskilde Spillemandslaug (DK)
Delsbo, Polska från  e. Erik "Kusen" Ljung (S - Hälsingland)
Didans   (S - Småland)
Dimmisjonspols   Sturla Eide Sundli (N - Røros)
Djävulspolskan från Brunskog  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Värmland Jösse härad Dalarna)
Dräng Jerk, Polska efter (i G)   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Dräng Jerks polska II  e. Röjås Jonas (S - Dalarna Österdalarna)
Dudelidej  Keld Nørgaard Keld Nørgaard (DK)
Eda, Polska fra   (S - Jösse Härad Värmland)
Egelunds Polska   Jørgen Sten Andersen (DK)
Ekko polska fra Boda   (S - Dalarna Österdalarna)
Eklundapolska nr. 1, Vasas Jomfrurejse  "Wasas jomfrurejse" Leonard Larsson (Viksta Lasse) (S - Uppland)
Eklundapolska nr. 2   Viksta Lasse (S - Uppland)
Eklundapolska nr. 3   Viksta Lasse (S - Uppland)
Ellinors Polska   Pers Hans Olsson til sin datter Ellinor (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Emmeriks 50 års polska   Ole Quistgaard (DK)
Enkronaspolskan  Transtrand, e. Omas Per (S - Transtrand Västerdalarna Dalarna)
Enviken, Polska fr.  e. Vilh. Hedlund (S - Enviken Dalarna Österdalarna)
Erkgärds Mats Ersson, Polska efter   (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Eventyrspolska  Til Ole Q. på 50årsdagen Arne Gottlieb (DK)
Fanteladda   (S - Finnskog)
Farmors brudpolska  e. Gyris Anders (S - Älvdalen Dalarna)
Fars 60-års Polska   Kristine Heebøll ()
Fastän af Eva Saether   Eva Saether (S - Skåne)
Fattigvorden   Karin Wallin (S - Skåne)
Femspring  Inspir. af Gert Andersens nodebog 1836 Thorkild Knudsen (DK)
Finn-Påls Polska eller polska e. Elsa Siljebo   (S - Lappland)
Finnskog pols   (S - Finnskog)
Finnskog pols   (N)
Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Västerdalarna Dalarna Lima)
Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Dalarna Västerdalarna Lima)
Fjös Erk, Springlek efter  Lima (S - Västerdalarna Lima Dalarna)
Flickorna dansa på tå  e."Trionyl" (S - Skåne)
Flickorna dansar på tå  efter Johan Jacob Bruun (S - Skåne Småland)
Första Halvan Springlek  Lima (S - Västerdalarna Dalarna)
Fredes polska   Frede Nielsen (DK - Lolland)
Frisells Storpolska   Anders Frisell (S - Västerdalarna Dalarna)
Friskt vatten   Pers Olle (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
From Olles sista   (S - Hälsingland)
From-Olles 12:an   (S - Hälsingland)
Furuboms polska  e. Lisa Furubom (S - Österdalarna Dalarna)
Gammelmára  slängpolska Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Gammelpolska efter Anders Tull   (S - Leksand)
Gardustens polska   (S - Bohuslän)
Garpensberg, Polska   (S - Dalarna)
Gavells Ella  slängpolska e. Sigvard Stelt (S - Hälsingland)
Gelottes Polska   Wilhem Gelotte (S - Uppland)
Getingen   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Glad låten   (S - Dalarna Bingsjö Österdalarna)
Glade Hjerte   Kristine Heebøll ()
Gladhammar, Polska fr.  e. Johan Petter Landholm, Småland (S - Småland)
Gökpolska  Lejsme Per polska e. Herman Strömberg (S - Västerdalarna Dalarna)
Gössa Anders, Polska efter   (S - Österdalarna Orsa Dalarna)
Grevens 50 års polska   Ole Quistgaard (DK - Fyn)
Grind Hans Jässpodspolska  "C i G" (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Griv-momos   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Grov polska   Niko Welan (DK)
Gumma Mi  (Gun-Marie) O'torgs-Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Gustav Persson, Polska av  Västbacken (S - Jämtland)
Haga Olof, Polska efter   (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Hagelskuren   Susan Reistad (S)
Hajkollon   (S - Västerdalarna)
Hållbergspolskan   (S - Dalarna Österdalarna)
Hälleforsnäs, Polska   (S - Södermanland)
Hambreus polskan   (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
Hammerdüringen  e. Lars Olsson (S - Jämtland Föllinge)
Hannes polska   (DK - Amager)
Hedin, Polska efter   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Hele familien går ud med geden   (S)
Helénes Polska   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Henninglåten  särnapolska (S - Särna Västerdalarna Dalarna)
Herre min Gud när je´ var brud   (S - Dalarna Österdalarna Boda)
Hinders Jerk, Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Hjärtpolskan   Janet Vahl (DK - Sydfyn Fyn)
Hjort Anders, Polska e.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Hjortingens Polska   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Höga Pusten  e. Pusten, Rogsta Hälsingland (S - Hälsingland)
Höök Olles Storpolska  Bingsjöpolska (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Horrepolska  e. Per Munkberg, Barsebäck (S - Skåne)
Hovra, Polska från  e. Kalle Almlöf (S - Hälsingland)
Hugos polska   Hugo Falk Varnhem (S)
Huldrasviten   (S - Medelpad)
Huldre i Christiania  en storbypols Ole Quistgaard (DK)
Hulsø polska   Ole Quistgaard (DK)
Hultkläppen Polska efter   (S - Hälsingland)
Hurtemor  av Göran Romin Göran Romin (S - Gotland)
Hurv efter Perbjörs Erik  springlek (S - Särna)
I dag ska Martin i jorden  Trad. gotlandsk begravelsespolska (S - Gotland)
I dag ska Martin i jorden  Udgave for 4. stemmigt kor (S - Gotland)
I havhingstens spåner  I havhingstens spåner (DK - Århus)
I Skymundan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Idiotpolskan   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Indusbacken  Orsa (S - Orsa)
Jämtexpressen   (S - Jämtland)
Jämtpolska e. Katrina Lundstedt  e. Katrina Lundstedt (S - Hälsingland)
Jann Mor  bodapolska (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Janorsleken   (S - Västerdalarna Dalarna)
Jässpôs polska nr. 2  Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Je skul föll ut å fria..   (S - Dalarna Österdalarna)
Jenta i Nese  Trollpols fra Finskog (N - Finnskog)
Johan Jacob Bruun, Polska e.   (S - Skåne)
Johan Jacob Bruun, Polska e. (2)   (S - Skåne)
Jon Andersson Polska   (S - Finnskog)
Jon-Mas'n  polska e. Jonas Mattsson (S)
Jöns Jonas polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Jöns Lars far, Polska   (S - Boda)
Jössehärad polska, nr 264   Magnus Olsson (S - Värmland)
Jössehäradspolska  e. Magnus Olsson (S - Jösse härad)
Jössehäradspolska efter Omas Per   (S - Västerdalarna Transtrand Dalarna)
Jubileumspolska efter Jöns Jonas   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Julepolonaise   Mette Kathrine Jensen Stærk (DK - Århus)
Julottan   Mats Wallman (S - Västermanland)
Juringius, Slängpolska e.   (S - Småland)
Juttas polska   Janet Vahl (DK)
Kaffelåten   (S - Bingsjö)
Kalla Kårar  Bingsjöpolska Pekkos Helmer ( f.1905) Bingsjø (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Kära min mor  e. Filarfolket (S - Skåne)
Karileken  springlek e. Troskari Mats (S - Västerdalarna Dalarna)
Karls Anders polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Karns Hans, Polska e.  Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Karolina Vicklund, Leken hinnes  Røros (N - Røros)
Kåtlåten   (S - Västerdalarna Lima Dalarna)
Kerstis polska   Pers Hans Olsson (S - Rättvik)
Klara Stjärnor   (S - Uppland)
Klockare Andersson, polska e.  Mörkö, Sörmland (S - Södermanland)
Knöl Lars-polskan  Leismepolska e. Herman Strömberg (S - Västerdalarna Dalarna)
Kokk-Sofia, Leken hinnes  Røros (N - Røros)
Körepolska  e. Lasse Nilsson, Lyby, Skåne (S - Skåne)
Körepolska (SvL Skåne 528)   (S - Skåne)
Kristians norska  Lapp-Nilspolska e. Kristian Oskarsson, Jämtland (S - Jämtland)
Kristians nya  polska e. Kristian Oskarsson, Jämtland (S - Jämtland)
Kronprinsen  e. Hjort Anders (S - Österdalarna Dalarna)
Kumla Polskan   (S - Närke)
Kyrkpolska   Lars Näsbom, Tierp (S - Uppland)
Lackströms polska   Lackström (S - Småland)
Laforsens brus   Jon-Erik Hall (S - Hälsingland)
Laggar Anders polska, boda polska   (S - Dalarna Österdalarna)
Laggar farfars polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Laggarfarfars polska  e.Laggar Anders (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Långt jässpôd på bârgom, Rättvikspolska  Kaldet "Langspyt" (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Längtan till Hälsingland   Susan Reistad (S)
Lapp Nils polska e. Spillemandsdansen  e. Spillemandsdansen (S - Jämtland)
Lapp Nils Polska e. Viksten   (S - Jämtland)
Lapp Nils-polska e. Jonas Stormberg   (S - Jämtland)
Lapp-Nilspolska  e. Ante Falk, Offerdal (S - Jämtland)
Lapp-Nilspolska  e. Pe Ersa, Finnsäter (S - Jämtland)
Lappkungens polska  Undersåker (S - Jämtland)
Lappleken   Perbjörs Erik Persson (S - Lima Västerdalarna Dalarna)
Lars Höökpers, Polska af   (S - Dalarna)
Lars Olsson, Polska e.  Hammerduringen (S - Jämtland)
Lassas Hans, Polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Lavendelpolska   Göran Jönsson (S - Skåne)
Lejsme Per Polska   (S - Västerdalarna Dalarna)
Lejsmepolska  e. Sv. låtar (S - Västerdalarna Dalarna)
Lejsmepolska   (S - Västerdalarna Dalarna)
Lejsmepolska e. Herman Strömberg  e. Kalle Almlöf (S - Västerdalarna Dalarna)
Leken hass Steffa Henningsgard, Røros Pols   (N - Røros)
Lieman och Lärkan   Bill McChesney (S)
Lisa och Pers Bröllops Polska  till brölloppet 12/8 1995 Ole Quistgaard (DK)
Liss-Letjôn   Maria Röjås (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Lissmyr-Erik Persson, Polska e.  Västra Dalarna (S - Västerdalarna Dalarna)
Lissmyr-Erik Persson, Springlek e.  Västra Dalarna (S - Västerdalarna Dalarna)
Lissmyr-Erik, Springlek e.  Västra Dalarna (S - Västerdalarna Dalarna)
Litjtåpols   (N - Innherrad)
Litl-hurven   (S)
Ljunggrens låga  Slängpolska e.Nils Bernhard Ljunggren e.Nils Bernhard Ljunggren f.1880 (S - Småland)
Ljusblå Långdans 1   (S - Västerdalarna Dalarna)
Ljusblå Långdans 2   (S - Västerdalarna Dalarna)
Loftahammar (2), Polska   (S - Småland)
Loftahammar polskan  e. August Bengtsson, Bredvassa, Småland (S - Småland)
Lomjansguten, Polska efter   (S - Värmland Jösse härad)
Lorichs-polska nr 3   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Lorrich-låten   (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
Lörsk Olle, Polska e.  Gästrikland (S - Gästrikland)
Lusia Mølmann, Leken hinnes  Røros (N - Røros)
Magdalenapolskan   (S - Småland)
Maka e du Britta  Knapp Brittas brudpolska Röjås Jonas (S - Dalarna Österdalarna Boda)
Maka emot´n  efter Karl Lindblad (S)
Målar Gustavs älsklingslåt  Lapp-Nils polkska e. Erik Nirsa (S - Jämtland)
Malungslek   (S - Västerdalarna Malung Dalarna)
Mattias Blom, Bjuråker, Polska e.   (S - Hälsingland)
Mattses Anders Norman, Säter, Polska e.  e. Wallmans Polskekvartett (S - Närke)
Men en vän ändå skall man alltid ha  Vispolska från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Menuett från Oravais   (SF - Österbotten)
Midsommardröm   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Mikaelidans, flickornas   (S - Småland)
Mikalas 40 års polska  Jössehäradspolska Ole Quistgaard (DK)
Minne fra Gudbrandsdalen   (N)
Minns du hur vi lekte   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Monis Olle, Polska efter   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Morasystern efter Hinspojkarna   (S - Dalarna)
Mörkö, polska fr. (649)   (S - Södermanland)
Mörkö, polska fr. (657)  Pastor Per (S - Södermanland)
Mormorspolskan  e. Albertina Hansson, Arkelstorp, Skåne (S - Skåne)
Mors Polska  til 80 år's fødselsdagen Ole Quistgaard (DK)
Näckens polska  e. A. A. Afzelius (S)
Näckens polska (Småland)   (S - Småland)
Nämdemans Ola, Polska efter   (S - Småland)
Når ponsen kjem   (N)
Närke I, Polska fr.  e. Per Erik Ohlsson, Hidinge (S - Närke)
Närke II, Polska fr.  e. Per Erik Ohlsson, Hidinge (S - Närke)
Niels halvfjerdserpolska   Ole Quistgaard (DK)
Norrala polska   (S - Hälsingland)
Norrbommens polska  e. Björn Ståbi og Pers Hans (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Norrmandrillen, Polska från Västerbotten  Polska från Västerbotten (S - Västerbotten)
Nr. 20 "Viben"  polskdans (DK)
Nr. 21  polskdans (DK)
Nr. 25  polskdans (DK)
nr. 48, Polsch  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
nr. 49, Polsch  "Brahe Trolleborg" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Nylandspojkarna "Mitti"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Nylandspojkarna "Nerifrån"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Nylandspojkarna "Uppifrån"  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Nylandspojkarna, Polska e.  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Ola Elven   (N)
Ola Hansson, Slängpolska e.   (S - Skåne)
Olav Mjelva, Pols etter  Røros (N - Røros)
Olers Olof Olsson, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Oles 60 års polska   (DK - København)
Olof Anderssons minne, polska till   Carl-Eric Berndt (S - Skåne)
Omas Ludvig, Springlek efter (4)   (S - Transtrand Västerdalarna Dalarna)
Omas Per Nilsson, Polska   (S - Västerdalarna Dalarna Transtrand)
Omas Per, Polska   (S - Västerdalarna)
Omas Per, Springlek efter (1)   (S - Västerdalarna Dalarna Transtrand)
Omas Per, Springlek efter (3)   (S - Västerdalarna Dalarna Transtrand)
Omas Per, Springlek efter (4)   (S - Transtrand Dalarna Västerdalarna)
Ombyggnaden   Pers Erik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Ormbunken   Emil Olsson (S)
Orsa polska  Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Orsa Polska av Gössa Anders   Gössa Anders Andersson (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Orsa polska efter Blecko Anders   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Orsa Storpolska   efter Blecko Anders Olsson (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Østen polska   Inge Barfod (DK)
Peckos Olle, Polska efter   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Pekkos Olof Hansson, Polska efter   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Pekkos Pers Bröllopspolska   (S - Österdalarna Dalarna Bingsjö)
Pekkos Pers Storpolska  Bingsjöpolska e. Hjort Anders (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Pelikan  av Björ Karl Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna Boda)
Pelle Fors, Polska   (S - Småland)
Pelle inni lia   (S)
Pelles Rullpolska   Pelle Schenell (S)
Pellmas Olle ( Sparvmorfar ), Polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Per-Erik Svedin, Polska   (S - Medelpad)
Pers Olle, Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Persapojkarnas polska  e. Erik Ljung (S - Hälsingland)
Petter Dufva , Polska (178)   Petter Dufva (S - Småland)
Petter Dufva, Polska   Petter Duva Dufva (S - Småland)
Pirilpolskan  bodapolska e. Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Plumsen   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Pollonesse Blomgren  Skåne (S - Skåne)
Pollonesse nr 1, Maria H. Spoof   (SF)
Pollonesse nr 8, Maria H. Spoof   (SF)
Polonäs e. Petter Dufva   (S - Småland)
Polonäs, Sexdregasamlingen del 1 nr 158   (S - Västergötland)
Polonäse, e. Gustav Blidström   (S - Västergötland)
Polonesse e. Jens Christian Svabonio  e. Jens Chr. Svabonius ( - Dalarna)
Polonesse i a-moll no 2 ur Anders Larssons notbok   (S - Östergötland)
Polonesse nr 13 , Magnus Theorin  e. Magnus Theorin (S - Småland)
Polonesse nr. 75, Andreas Dahlgren  Andreas Dahlgrens Fogelvikssamling 1784 (S - Småland)
Pols etter Jon Andersson  Finnskogspols (N - Finnskog)
Pols etter Jon Andersson  Finskogspols (N - Finnskog)
Elverum, Pols fra  Finnskogspols (N - Finnskog)
Pols nr. 2   Janet Vahl (DK)
Polsen etter Henning Trøen  Røros pols (N - Røros)
Polsk-Tretur   (DK - Vejle)
Polska af Pers Erik Olsson  af Pers Erik Olsson Pers Erik Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Polska e. Blomgren SvL Sk 477  SvL Sk 477 (S - Skåne)
Polska e. Blomgren SvL Sk 468  SvL Sk 468 (S - Skåne)
Polska e. Blomgren SvL Sk 469  SvL Sk 469 (S - Skåne)
Polska e. Nils Jönsson, 1119  nr. 1119 (S - Skåne)
Polska e. Nils Jönsson, 1120  nr. 1120 (S - Skåne)
Polska e. Ollas Per   (S - Rättvik)
Polska e. Pelle Björnlert eller Fanteguten   (S)
Polska e. Spaken, Finnskog Pols e. Olof Svensson  Finnskog Pols e. Olof Svensson ()
Polska e. Sven Donat   (S - Småland)
Polska efter John Enninger   (S - Skåne)
Polska efter Pusten, Gôbben o käringa  Gôbben o käringa (S - Hälsingland)
Polska efter Skinnar Albin, Över sjö och land   (S - Västerdalarna Dalarna)
Polska fr. Hälsingland e. Mattias Blom, Polska  Bodapolska (S)
Polska fra Delsbo   Gl. polska e. Erik Ljung ( f.1851 ) (S - Hälsingland)
Polska i G   Arne Gottlieb (DK)
Polska i oktober,   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Polskdans   (DK - Vejle vestegn)
Polskdans   (DK - Vestjylland)
Poppel   Kristine Heebøll (DK)
Post Anders, Pols efter   (N - Røros)
Redningskransen, Kristine Heebøll   Kristine Heebøll (DK)
Rendalen pols fra   (N - Røros)
Rendalspols   (N)
Rendalspols fra Unset   (N)
Ritek Jerk, polska efter  Bingsjö (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Robert Johansson, Polska e.  V. Götland (S - Västergötland)
Roepolskan  e. Anders Persson, Djurslöv (S - Skåne)
Röjås Erik, Polska efter   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Röjås Eriks Lisslâ   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Rørosgubben   (N - Røros)
Rullande gubben   (S - Skåne)
Ryttaren  Polonäs nr 154 (S - Västergötland)
Ryttarpolskan  e. Persapojkarna (S)
Säbb Anders' Polska   (S)
Säbb Johns storpolska   Säbb John (S - Dalarna)
Sammeles Annas brudpolska   Hans Dalfors (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Schlaraffenland, Polsk no 344  Polsk no. 344 fra J. C Nielsens Nodebog (DK - Ribe)
Sellberg, Polska e.  Ytterån, Jämtland (S - Jämtland)
Sen polska e. Mattias Blom eller Polska e. Nils Hägg   (S - Hälsingland)
Sen polska, e. Mattias Blom  e. Mattias Blom, Bjuråker (S - Hälsingland)
Senpolska, e. Einar Viklund   Efter Einar Viklund (S - Medelpad)
Senpolska, Jämtland  Jämtland (S - Jämtland)
Serras (nr. 4)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Serras (nr. 8)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Serras (nr. 9)  "Skovsøen" e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Sexdrega Polonais   (S - Västergötland)
Simon Simonson, Polska efter  Älvdalen (S - Älvdalen Dalarna)
Sjö-råets polska   (S - Finnskog)
Sjungarleken  Polska fr. Lima e. Sjungar Lars (S - Västerdalarna)
Sjur-i-dammen   (N - Voss)
Skålbergslåten  Sammetspåsen, bodapolska (S)
Skarspkusen   O'torgs-Kaisa Andersson (S - Hälsingland)
Skommar Laur Springlek efter   (S - Lima)
Skörda linet   Katrina Lundstedt (S - Hälsingland)
Skuffen   O'torgs-Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Slängpolska efter Enninger   (S - Skåne)
Slängpolska fra Södermanland, 1814   (S - Småland)
Slövagubbens måg  Bodapolska (S - Boda)
Smygaren   Ingeborg Svenonius (S)
Snar å' ta åt  Røros pols efter Ola Klemmetvold (N - Røros)
Södertörn, Polska fr. eller fr Södermanland (nr 33)   (S)
Södra Dalarna, Polska   (S - Dalarna)
Södra Dalarna, Polska e. August Lund  e. August Lund (S - Dalarna)
Solingpolska i G   (S - Boda)
Sörmland,Slängpolska från   (S - Södermanland)
Sølvbryllupspolska   Ole Quistgaard (DK)
Sparf Faras bröllopspolska  e. Pers Olle och Pers Erik, Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Sparf Fars Polska   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Sparva lilla  Jössehärspolska e. Magnus Olsson (S - Jösse härad Värmland)
Spel-Gulle Polska efter   (S - Jämtland )
Spel-Gulles polska  Medelpad (S - Medelpad)
Springdans fra Falster   (DK)
Springlek e. Troskari Mats Olsson   (S - Malung)
Springlek efter Fjös Erik, Perbjörs Erik   (S - Västerdalarna)
Springlek efter Fjös Erik, Perbjörs Erik Persson   (S - Västerdalarna)
Springlek efter Lissmyr Erik(4)   (S - Västerdalarna Malung Dalarna)
Springlek efter Omas Per (5)   (S - Transtrand)
Springlek efter Troskari Erik   (S - Lima)
Stamppolska, Hjort Anders  bingsjöpolska (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Stens polska   (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Stenselepolskan  e. Erik Eriksson, Stensele (S)
Storbrekkingen  Røros pols (N - Røros)
Ström-Erske, Polska e.  Föllinge, Jämtland (S - Föllinge Jämtland)
Styggvukkuleken  Røros Tron Steffen Westberg (N - Røros)
Svanpolska   (S - Skåne)
Sven Donat, polska efter   (S - Småland)
Sven Gref, Polska e.  Orsa Polska (S - Dalarna Österdalarna Orsa)
Swartlingapolskan   Måns Swartling (S - Norrbotten)
Syskon Polska   T.Fahlander (S)
Systerpolska 1 fra Orsa  efter Jämt Olle (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
Systerpolska 2 fra Orsa  efter Bleckå (S - Österdalarna Dalarna Orsa)
Systerpolska fr. Ore I   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Systerpolska fr. Ore II   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Systerpolska nr 3. efter Bleckå   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Tallapolskan efter Jönsagubben   (S - Hälsingland)
Tantens polska   (S - Jämtland )
Tægepolska   Kirsten Tvede (DK)
Timas Hans Storpolska   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Tiokronorspolskan e. Hjort Anders  10-Kronorspolskan (S - Dalarna)
Tit-tit polska   Michael & Helle Cleary (DK)
Tobo-gubbens gammel-polska   (S)
Topphuv´leken  Røros (N - Røros)
Tordyveln   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Torna - Hällestad, Slängpolska fr.  e. Reine Steen (S)
Toulpagorni  slängpolska Kalle Ankarblom (S)
Tre strömmingar och en kake bröd  Bodapolska (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Triolpolska  e. Bertil Färneborg, Vansbro (S)
Trollet i skäkten   Johan von Schwartz / Johan Svart (S - Hälsingland)
Trollpolska  Dalarna (S - Dalarna)
Troskari Erik Persson, Springlek e.  Malung (S - Västerdalarna Malung Dalarna)
Troskari Erik, Slängpolska efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Erik, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Erik, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Erik, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Mats, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Troskari Mats, Springlek efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Tvillingepolska  Helfjerdsårs jämtpolska Ole Quistgaard (DK - Jämtland)
Tydell, Slängpolska efter   (S - Skåne)
Ullas polska   Lars Höökpers (S - Dalarna)
Ulvepolskan  Skåne (S - Skåne)
Ungdomssynden  bodapolska Röjås Jonas (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Uppsalapolskan  fr. Malung, Dalarna (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Vackra Polska   Pers Erik Olsson (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Valetpolska utan slut   (S)
Valhalspolska   Lisa Tidman (S)
Vallåtspolska  Polska fra Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Vallåtspolska efter Pers Erik   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Vänersnäs, Polska från   (S - Värmland)
Vankarin polska  The shotgun polska Andy May (UK)
Vårglimten   O'torgs-Kaisa Andersson (S - Hälsingland)
Vårvindar friska  Leksand (S - Leksand Dalarna Österdalarna)
Vårvindar friska, Molltoner från Norrland  Molltoner från Norrland (S)
Verkelbäck, Släng-polska fr.  e. Petter Duva (S)
Veslefele af Jo Gjermunds   (N - Røros)
Vetlanda, Polska   (S - Småland)
Vevlira-ettan   (S - Gotland)
Vickers Johan, Polska efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Vindeln , Polska   (S - Norrbotten)
Vodospisn  Bodapolska efter Röjås Erik (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Warnberg, Johan August, Polska e.   (S - Värmland)

Schottish, Norsk Reinlænder

1. juni schottish   Kirsten Tvede (DK)
3. maj schottis   Ejner Trabjerg (DK)
40 somre   John Hart (DK)
AB ABBA, Scottish  "Arrival" Benny Andersson (S)
Ålidhems Höjder   (S)
Anders Frederik Andresson, Schottis e.   (S)
Ane Louises Skottis   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Ånonschottis  e. Harv (N)
Avenyschottish   Mats Edén (S)
Axel Sjölander, Schottis e.   (S - Småland)
Barsebäck I  reinlender e. Per Munksberg (S)
Barsebäck II  e. Per Munkberg, Barsebäck (S)
Båtskärsnäs, Schottis fr.  e. Ville Granbom (S)
Bingsjö, Schottis fr.   (S - Bingsjö Dalarna Österdalarna)
Bjällran   (S)
Blomqvistarnas Schottis   (S - Norrbotten)
Böl Olles Schottis  også kendt som Hm-scottish (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Bro, Schottis fr.  e. Lennart Östblom (S - Gästrikland)
Dammsugare efter Bodil   Dan Gisen Malmquist (S - Skåne)
Den lille rå   Michael Sommer (DK - Østjylland)
Der er så langt mellem snapsene...   (DK)
Dovendyret   Axel Kanne (DK - Midtsjælland Sjælland)
Dwight Lamb Schottish   (USA)
Emil Christiansson, Reinländer e.  Schottis fr. Väster Dalarna e. Hans Lisper (S)
Erlandstorp  e. Burträskara (S)
Esse-schottis, från Österbotten   (SF - Österbotten)
Falderebet   Anne-Marie og Axel Kanne (DK - Roskilde Midtsjælland Sjælland)
Farfars scottish   (N)
farmoder, Reinlender e.  Värmland (S - Värmland)
Färsk Schottish   Maria Jonsson (S)
Forlovelsesreinlendar   (N)
Frans-Gerda kroken   Kaisa Abrahamsson (S)
Fredrik Kvist   Johan Andersson (S)
Fula Schottish   Folke Jønsson (S)
Glommersträsk, Schottis fr.  e. Norrlåtar (S - Norrbotten)
Gumboda, Schottis  Västerbotten (S - Västerbotten)
Gunnar Gladstads Reinlendar   Gunnar Gladstad (N)
Hålidia  e. Johan Nilsson (S)
Hardys lille søde  scottish ()
Harrin Jenkka, Finsk schottis   (SF)
Hästschottis  e. Ante Falk (S - Jämtland)
Haverö, Schottis fr.   (S - Medelpad)
Heidi's Vildmarksschottish   Janet Vahl (DK)
Hej Katariina   (SF)
Hello everybody   Åke Sandström (S - Västerbotten)
Hen til Kommoden  gl. revyvise (DK)
Hilberts scottish  "Johan på Snippen" (S)
Hjem fra Ransäter   (S - Jämtland)
Hogstadschottis  e. Helge Vilhelm Svensson, Ö Götland (S)
Holingen   (N)
Hoptot  Schottis fr. Hälsingland Janne Krantz,Iggesund (S - Hälsingland)
Højby, Skottish fra   Herluf Donslund (DK)
Huldrekungens dotterdotter, Wille Grindsäter   Wille Grindsäter (S - Hälsingland)
Huu! Schottish   (S)
I Wermland   (S)
Idre 2, Schottis fr.   (S - Västerdalarna Dalarna)
Idre 3, Schottis fr.  e. Storbo Jöns och Storjo Halvar (S - Västerdalarna Idre Dalarna)
Idre nr. 4, scottish   (S - Idre Västerdalarna Dalarna)
Imeland-Grimeland  Norsk Reinlender e. 7-mile-kvartetten (N)
Ivan´s Schottish (1)   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Ivan´s Schottish (2)   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Ja, dä gör vi   Mats Edén (S)
Jagtschottish   Jørgen Sten Andersen (DK)
Jämtland, Schottis fr.   (S - Jämtland)
Johan på loftet   (S - Hälsingland)
Johans Scottish   Johan Matzen (DK)
Jord i hovedet   Kazio Kierpaul (DK)
Jubilæums Skottish  "det kan Træffe", årets træfmelodi 1999 Søren Helbo (DK)
Judiths ny-schottish   Judith Østergaard Andersen (DK)
Kall, Schottis fr.  Jämtland (S - Jämtland)
Kamille skottish   Søren Helbo (DK)
Klode schottish   Mette Kathrine Jensen Stærk (DK - Århus)
Knaft-Jonkes-Schottis  e. Buträskar'a (S)
Knuds scottish  e. Knud Laursen (DK)
Knut Hellbergs schottish   Janet Vahl (DK)
Kom til mig om natten  gl. norsk reinlender (N)
Konvulsionlåt   Anders Stake (S)
Kræn Bysteds   (DK)
Kristians Schottish   Kristian Bugge (DK - Roskilde Sjælland)
Kvaernengs reinlender,   Henrik Mölmann (N - Røros)
Labyrinten   Kvintus Söderkvist (S)
Långt ner i Småland   Roger Tallroth (S - Småland)
Lanna-Villes schottis   (S)
Lille Sofies skottis   Thomas Thomsen (DK - Idre)
Lima, Schottis fr.  Väster Dalarna (S)
Lindome, Schottis fr.  e. Forsmark III (S)
Livet i Baklia  reinlender Helmer Tharaldhaugen (N)
Lottis Schottis   Benny Andersson (S - Dalarna)
Luffarschottis   Karin Hjelm (S - Hälsingland)
Luring 2  Brännvinspolska e.Luringen och Spel-Bengten (S - Småland)
Luringen   (S - Småland)
Lybeckare  e. Albert och Sven Gustafsson (S - Bohuslän)
Lyø scottish   (DK)
Lyø, Schottish nr 1   (DK - Lyø)
Maalarin Franssin sotiisi   (SF)
Magnus Törnblad, Reiländer av   (S)
Maj scottish   Elin Andreasen (DK)
Malung, Reinleder fr.   Hans Lisper (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Mangskogen, rejländer från  e. Oscar Andersson och Alfred Magnusson (S)
Mariannes Reinlender   (N)
Melchiors Rejlænder  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Min tös   Otto Hultner (1872-1930) (S)
Miss Sophie   Ivan Damgård (DK - Århus)
Neådalingen, Reinlender e. Trygve Ørsal   (N)
Niels Larsen   Peter Nicolaisen (DK)
Ninas første schottish   Nina Greve Roesen (DK)
Norrbotten schottis   (S)
Norsk Export, Olle Moraeus   (S)
Norsk Reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)
Norsk Schottis, Spillet efter Ringnesen   (N)
Norsk scottish, Ringnesen   (N - Gudbrandsdalen)
Oldermandens Schottish   Jørgen Sten Andersen (DK - Sjælland)
Olivia's Schottishe   Steve Harrison (England)
Oskar, Rejländer e.  "Julescottish" (S)
Pater Katt   e. Lasse i Svarven (S - Småland)
Penttilän sillalla   Konsta Jylhä (SF)
Pileknäckaren  e. Johan Jakob Bruun, Skåne (S - Skåne)
Pindsvineskindet, e. Lilian og Gitte Vammen   (DK)
Pindsvineskindet, skottish   (S)
Porjus, Schottis fr.  e. Göran Lundquist (S - Lappland)
Premiewhist  gl. revyvise (DK)
Rädda Kalixälven   Hans Sandin (S)
RavnaRock schottish   Kirsten Tvede (DK)
Ravne-skottish   Leif Svensson (DK)
Reine-lænder   Reine Steen (S)
Reinleder fr. Røros, eller Norsk Reinlender  Norsk Reinländer (N - Røros)
Reinlender  e. Nils Jonsa (N)
Reinlender af Lars Skjervheim   Lars Skjervheim (N)
Reinlender efter Thorvald Trongård   (N - Sørdtrøndelag)
Reinlender etter Hermann Liahagen  Hallingdal (N - Hallingdal)
Reinlender etter Olav Sataslåtten   (N - Hallingdal)
Reinlender No.3   (N)
Rejlænder (1)  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Rendalsreinlender  e. Dalakopa (N)
Renglender fra Bjørgen   (N)
Rödön, Schottis från   Rickard Näslin (S - Jämtland)
Röjås Erik Andersson, Schottis e.   (S)
Ronnie's scottish   (S)
Rosenstjälken  e. Thomas Andersson, Burträskara (S - Västerbotten)
Røros, Scottish fr.  e. Sven Nyhus (N - Røros)
Rørostraktene, Reinlendar fr.  e. Glåmos Spelemannslag (N - Røros)
Røysheims gamla   (N - Gudbrandsdalen)
Russisk Schottis   (RUS)
Säckpipslåten  från Gunnarskog (S)
Schottis e. Bror Strand   (S - Småland)
Schottis e. Plog Anders Hansson   (S - Rättvik)
Schottis e. Rättviks Spelmanslag eller Schottis från Boda   (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Schottis efter Bror Dahlgren   (S - Skåne)
Schottis efter Emil Carstedt   (S - Västerbotten)
Schottis efter Harald Danielsson   (S - Jämtland)
Schottis fra Delsbo, e. Meijer brødrene   (S - Dalarna)
Schottis från Blyberg   (S - Dalarna)
Schottis från Gjövik   (N)
Schottis från Luleå   Magnus Sjögren (S - Norrbotten)
Schottis uden titel   (S)
Schottish av Tok Anders   (S)
Schottish i C   (DK)
Scottish efter Emil Carstedt   (S - Västerbotten)
Serpentiner och Konfetti av Mats Edén  Rejländer av Mats Edén Mats Edén (S - Värmland)
Silivolan sotiisi   Konsta Jylhä (SF)
Sjutti schottis  av Johan Sjutti Johan Sjutti (S - Malung Västerdalarna Dalarna)
Skållmånsarn   (S - Hälsingland)
Skipper schottis, Skepparschottis   (S)
Skøjteløberdans  "Moar jeg ska' tisse" (DK - Fyn)
Slangen   Ale Möller (S)
Smedens 2. scottish  e. Børge Christensen (DK - Sydjylland)
Snigelschottis   Niklas Roswall (S - Skåne)
Solschottis   Ale Möller (S)
Sotare Kjällman   (S - Skåne)
Spelglädje   Knut Hellberg, Boda (S - Boda Dalarna Österdalarna)
Spelmansschottis av Carl-Erik Berndt  e. Jeanette Eriksson Carl Erik Berndt (S)
Stævne-schottish   Ivan Bjerre Damgård (DK)
Stockholm, Schottis från   Uppt. av Björn Anders (S)
strejkende general, den  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Stulen schottis  stjålet fra Røros-triol-polska (N)
Stures Schottis, Istukaa   (SF)
Sukkertøj   (N)
Sulhusgubbens reinlender  e. Sven Nyhus (N - Røros)
Svartsynsschottis  Jag skulle gå på Konsum men jag hade ingen slant Simon Simonsson (S)
Sven Nyhus, Scottish e.   (N)
Svensk Schottisch I   (DK)
Svensk Schottisch II   (DK)
Svenske Niels, Schottish af   Svenske Niels (DK)
Swing-Schottish   Janet Vahl (DK)
Syrsornas Dans  Fårekyllingernes dans (S)
Tant Bolla   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
The Ping Syndrome, Jens Ulvsand   Jens Ulvsand (S)
Thomas' scottish  e. Thomas Thomsen (DK)
Til Danmark   Per-Axel Karlsson, Hjärnarp (S)
Timas Hans Hansson, Schottis e.   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Tôla dig Janne   (S)
Tomas Håårds Schottis   Tomas Håård (S)
Tores schottis   Tore Härdelin (S)
Triol-scottish   Søren R. Christensen ()
Trollungarnas Schottish   Åke Ufo (S - Småland)
Tvillinge Scottish   Ole Quistgaard (DK)
Tyrolen, Schottis i   Benny Andersson (S)
Ur-schottis   Christer Samuelsson (S)
Vagns scottish  Schottish från Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Vejen til Ransäter, Vägen till Ransäter   Pelle Lindström (S)
Vihtorin Jenkka  e. Norrlåtar (SF)
Vrålkåda  e. Väsen Roger Tallroth (S)
Yrsnö schottish   Mats Edén (S - Hälsingland)

Trekanter

"Vil du min lille"  Thomas Thomsen efter Bernhard Nielsen (DK)
Ane Louise trekant   Thomas Thomsen (DK - Vestjylland)
Den trekantede sløjfe fra Himmerland  e. Evald Thomsen (DK - Himmerland)
Det jawwer ett enno  trekant fra Horsens (DK)
Dwight Lamb Quadrille   (DK - Vendsyssel)
E73, Trekant   (DK)
Emmas 3 års Trekant   Michael Sommer 1985 (DK)
gamle mand, Den  e. Otto Trads (DK - Himmerland)
gamle trekant, Den  e. Otto Trads (DK - Himmerland)
Hønsefødder og gulerødder   (DK)
Hurtig trekant   (DK - Vestjylland)
Jylland Langforn   (DK - Sydfyn)
Knuds anden trekant  Knud Laursen/e. Thorkild Knudsen (DK - Vejle)
Knuds første trekant  Knud Laursen/e. Thorkild Knudsen (DK)
Kydholm Dans  Samsø (DK - Samsø)
Marie Louise engelsk  e. brdr. Bast (DK)
Når vandet fryser i hanerne  e. Thomas Thomsen (DK)
Niels Mortensens Trekant  e. Thomas Thomsen (DK)
nr. 10, Trekant   (DK)
nr. 5, Trekant   (DK)
nr. 6, Trekant  Julia, Julia (DK)
nr. 9, Trekant   (DK)
Pedro Larsen  e. J. Søndergaard/Th. Knudsen (DK)
Smedens første trekant  e. Børge Christensen (DK)
Thomas´s Sekstur (Trekant)   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Trekant   (DK)
Trekant no. 15   (DK - Århus)
Trekant I fra Grønbjerg   (DK - Vestjylland)
Trekant II fra Grønbjerg   (DK - Vestjylland)
Trekant III   (DK - Vestjylland)
Trekant III fra Grønbjerg   (DK - Vestjylland)
Trekant med Vals  Sydjylland (DK - Sønderjylland Sydjylland)
Trekanter fra Syd og Midtjylland   (DK - Midtjylland)
Trekantet sløjfe fra Thy   (DK - Thy)
Trekantet Svejtrit  Østjylland (DK - Østjylland)
Tretur med Sving  Blaahøj (DK - Midtjylland)
Vestjydsk Trekant   (DK - Vestjylland)

Turdanse o.lign.

Den runde sekstur  Himmerland (DK - Himmerland Vendsyssel)
A.P.s Ottemandsdans   (DK - Salling)
Ajlemajns Totur  Bornholm (DK - Bornholm)
Alsinger Kontra   (DK - Sønderjylland)
Amagerdans   (DK - Amager Sjælland)
Ann´ Katrinns Støkk´   (DK - Viborg)
Æ Firkant II   (DK - Salling)
Æ Kontradans   (DK - Hardsyssel)
Æ Livstyk   (DK - Vejle)
Æ Russer   (DK - Mors)
Æ Skjødstrupper   (DK - Vestjylland)
Æ Skrudstrupper   (DK - Himmerland)
Baglæns kontrasejre  fra Salling (DK - Salling)
Ballehopknæk   (DK - Randersegnen)
Ballon Firtur   (DK - Sønderjylland)
Berliner  Vorbasse (DK - Vejle)
Berlinerkontra  Horsens (DK - Østjylland Horsens)
Berlinerkontra, Vejle   (DK - Vejle)
Bette Mand i Knibe  Randers (DK - Als)
Bette Mand ud aa æ Horhied   (DK - Salling)
Bitte Mand i Knibe  (i b-dur), Randers (DK - Randersegnen)
Bondepigen   (DK - Vestjylland)
Bordajnsijn   (DK - Bornholm)
Børsmose ottetur   (DK - Vestjylland)
Bromlam   (DK - Bornholm)
Brune Trøje, Den  Østfyn (DK - Østfyn Fyn)
Chinese breakdown   (DK)
Contra 4 Tuur, B41   (DK - Østjylland)
Cylinder - Kontra  No 204 i 358 (DK - Møn)
Damehop   (DK)
Damernes Fornøjelse  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Dansk Kontra   (DK - Salling)
De fire Hjørner  Midtsjælland (DK - Midtsjælland Sjælland)
De Kikkenæs Pigers Polka  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Degnedansen   (DK - Lolland)
Degnen fra Rørbæk   (DK - Lolland Østlolland Lolland-Falster)
Den bette Jydsk   (DK - Herning)
Den Blå Firtur   (DK)
Den dobbelte Kiede   (DK - Møn)
Den firkantede Sløjfe, e.Børge Christensen/ Th.Knudsen  e. Børge Christensen/Th. Knudsen (DK)
Den firkantede Sløjfe, Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Den gale totur   (DK - Himmerland)
Den gamle Berliner   (DK - Tåsinge)
Den gamle Dronning   (DK - Århus)
Den gamle Sekstur  Syd- og Midtjylland (DK - Midtjylland)
Den gamle Sex   (DK - Sjælland)
Den gamle totur fra Vejle   (DK - Vejle)
Den gamle Tretur med 4 Par   (DK - Vestjylland)
Den hvide hest   (DK - Himmerland)
Den hvide Mær   (DK - Djursland)
Den Lange Firtur, Han Herred   (DK - Han herred)
Den lange Firtur, Vejlevesteregn   (DK - Vejle vestegn)
Den lille Hamborger   (DK - Holstebro)
Den lille Hamborger fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Den Lille Jydske  ell. Møensk Hopsa, Slagelse (DK - Midtsjælland Sjælland)
Den lille Lybsk   (DK - Sønderjylland)
Den lille Totur  Filskov (DK - Midtjylland)
Den med Gabet i  Ærø (DK - Ærø)
Den med Rasmus i Enden   (DK - Roskilde)
Den ny maskerade   (DK - Thy)
Den polerte Skotsk   (DK - Præstø)
Den russiske  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Den store Hamborger   (DK - Vestjylland)
Den svortbroget Kvæi   (DK - Randersegnen)
Den Toppede Høne   (DK)
Den Toppede Høne fra Thy   (DK - Thy)
Den Toppede Høne fra Vendsyssel  e. Kazio og 358 (DK - Vendsyssel)
Det blå Flag, Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Det blaa Flag, Amager   (DK - Amager Sjælland)
Det blaa Flag, Ærø   (DK - Ærø)
Det lange Ottetal   (DK - Vejle vestegn)
Det lille f   (DK - Sjælland Sydsjælland)
Det lille f (fra Præstø)   (DK - Præstø)
Det lille f fra Odsherred   (DK - Odsherred)
Dobbelt Kæde   (DK - Vejle vestegn)
Dobbelt Kontra  Midtjylland (DK - Midtjylland)
Dobbelt Sextur   (DK - Præstø)
Drejlstykket  Holbæk (DK - Holbæk Sjælland)
Dronningens Dans  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
Dronningens livstykke  fra Thy (DK - Thy)
Engelsk Dans på langs   (DK - Sjælland)
Engelsk Firetur  Sydfyn (DK - Sydfyn)
Engelsk Firtur   (DK - Vendsyssel)
Engelsk kvadrille  Præstø Amt (DK - Præstø Sjælland)
Engelsk med to Damer   (DK - Bornholm)
Enkelt Kæde   (DK - Salling)
Enkelt Kæde fra Kollemorten  Kollemorten (DK - Kollemorten)
Enkelt Kæde fra Læsø  e. Ole Søgaard (DK - Læsø)
Enkelt kæde fra Læsø  Læsø (DK - Læsø)
Enkelt Kæde nr. 95, e. Madvig Vilsen   (DK - Læsø)
Enkevals   (DK)
Familie-Tretur  Midtjylland (DK - Midtjylland)
Fandango   (DK - Bornholm)
Fandango fra Østlolland  Østlolland (DK - Lolland)
Fandango fra Salling   (DK - Salling Sjælland Odsherred)
Fandango fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Fangedans (-stykket)   (DK - Lolland)
Fatter og Mutter gaar til Marked   (DK - Sjælland)
Femskaft   (DK - Møn)
Femtur   (DK - Præstø)
Femtur fra Halsnæs   (DK - Sjælland)
Femtur fra Han herred  Han Herred (DK - Han herred)
Fingerpolka   (DK)
Fire klapper rundt  Østlolland (DK - Lolland)
Fire Mands Reel, Vejlevesteregn   (DK - Vejle vestegn)
Firemands Reel, Mors   (DK - Mors)
Firetur fra Falster   (DK - Falster)
Firetur fra Han herred   (DK - Han herred)
Firetur fra Mors   (DK - Mors)
Firetur fra Thy   (DK - Thy)
Firetur fra Varde   (DK - Vestjylland)
Firetur fra Vejle  Firetur fra Vindinge (DK - Vejle)
Firetur på langs  Himmerland (DK - Himmerland)
Firhjørnet Skotsk   (DK - Mors)
Firkantet laadne, Den   (DK - Fyn)
Firkantet Reel   (DK - Vejle vestegn)
Firkantet sløjfe fra Læsø   (DK - Læsø)
Firspring   (DK - Møn)
Firtrit   (DK - Vendsyssel)
Firtur   (DK - Vestjylland)
Firtur fra Kallehave   (DK - Lolland)
Firtur fra Kalvehave   (DK - Sjælland)
Firtur fra Præstø   (DK - Præstø)
Firtur fra Sejrø   (DK - Sejerø)
Firtur fra Vejle Vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Firtur fra vendsyssel   (DK - Vendsyssel)
Firtur i svejtrit   (DK - Thy)
Firtur med Reel   (DK - Langeland)
Firtur med Svejtrit   (DK - Præstø)
Firtur med Sving  Blaahøj (DK - Midtjylland)
Firtur Oksbøl   (DK - Sydjylland)
Flyvgal fra Randers   (DK - Randersegnen)
Flyvgal fra Salling   (DK - Salling)
Forårs Firture   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Forgangen Nat   (DK)
Først den ene vej . . .  skomagerstykket, fra Horsensegnen (DK - Horsens)
Francøs Kontra fra Salling   (DK - Salling)
Francøs Kontra fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Fransk Reel  Horsens (DK - Horsens)
Fransøsisk Kontra  Thorning (DK - Midtjylland)
Frants Stump   (DK - Salling)
Fru Landsdommer   (DK - Bornholm)
Fruens firtur   Vagn Dahl Hansen (DK)
Fruens Stykke på Løvenborg   (DK - Holbæk)
Fruens Stykke på Løvenborg, oprindelige   (DK - Roskilde)
Fryd dig ved Livet   (DK - Tåsinge)
Gallopink   (DK - Salling)
Galop kontra  fra Mors (DK - Mors)
Galopadehop   (DK - Vestjylland)
Galopin   (DK - Langeland)
Galoping   (DK - Himmerland)
Gamle Berliner  Langeland (DK - Langeland)
Gamle Familievals   (DK - Vejle)
Gamle Ottemandsdans   (DK - Odsherred)
Gammel Familievals   (DK - Hardsyssel)
Gammel Firetur   (DK - Vestjylland)
Gammel Kontradans fra Vinding   (DK - Hardsyssel)
Gammel Kontrasejre fra Salling   (DK - Salling)
Gammel Mands Hopsa   (DK - Salling)
Gammel Sekstur   (DK - Vestjylland)
Gammel Sekstur med fire par   (DK - Vestjylland)
Gammel tretur fra Vrøgum  e.Oksbølbrødrene (DK)
Gammelkontra   (DK - Vejle vestegn)
Gedebukkedans   (DK - Vestjylland)
Glaa´Ann´   (DK - Herning)
Gribsen   (DK - Horsens)
Grisen brak´te Laaret   (DK - Møn)
Grisen faldt og brak sit laar  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Grønnehavestykket   (DK - Sjælland)
Gryderup tro   (DK - Vestsjælland)
Gue venner   (DK - Mors)
Halv kæde, Den  Sjælland (DK - Sjælland)
Halvfemtetur   (DK - Lolland)
Halvfemtetur fra Præstø   (DK - Præstø)
Halvfemtetur fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Halvfemtetur fra Thy   (DK - Thy)
Halvfemtetur fra Vommevad  fra Vommevad (DK - Midtsjælland)
Halvtredietur  fra vestlolland (DK - Lolland)
Halvtredjetur   (DK - Langeland)
Hamborg Svejtrit   (DK - Odsherred)
Hamborger II fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Hamborger I fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Hamborger III fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Hamborger Kontra   (DK - Vejle vestegn)
Hamburger   (DK - Randersegnen)
Hammerschmiedsgesellen  Bayern (D)
Hanegal fra Hillerød   (DK - Sjælland Hillerød)
Harmen Bosses   (DK - Bornholm)
Hattemageren  Nordsjælland (DK - Nordsjælland Sjælland)
Hele Familien   (DK - Midtjylland)
Hemmelig Sekstur   (DK - Sjælland)
Herman Bosses   (DK - Bornholm)
Hjerter to (fra Præstø)   (DK - Præstø)
Hjerter to fra Nordfyn  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
Hjerter to fra Roskilde   (DK - Roskilde Sjælland)
Hjerter to, Sjælland  Sjælland (DK - Sjælland)
Hjørneskotsk   (DK - Salling)
Hoftur fra Mors  Morsø (DK - Mors)
Hoftur fra Møn   (DK - Møn)
Holmstrup firtur  Odsherred (DK - Odsherred Sjælland Vestsjælland)
Hornborg Firtur   (DK - Horsens)
Hornfeld   (DK - Vejle vestegn)
Hukgestok  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Hvip´ Skotsk   (DK - Vejle vestegn)
Jægermarch   (DK - Møn)
Jens Madsens Livstykke (Jens Lyvsens Madstøk)  Mors (DK - Mors)
Jens Pingels firetur   Vagn Dahl Hansen (DK)
Jødetur   (DK - Lolland)
Jødetur fra Falster   (DK - Falster)
Jødetur fra Halsnæs   (DK - Sjælland)
Jødetur fra Præstø   (DK - Præstø)
Jødetur fra Thy   (DK - Thy)
Jødetur på Raas   (DK - Bornholm)
Jydevals  Hindsholm (DK - Hindsholm Fyn)
Jydsk Kontra (Tretur)  Nr 418 (DK - Bornholm)
Jydsk på næsen (nr 603)  "Der bor en bager", fra Grønbjerg (DK - Vestjylland)
Jydsk paa Næsen (nr 20)  (Polonaise), Horsens (DK - Horsens)
Jysk Kontra fra Bornholm   (DK - Bornholm)
Kaffemøllen   (DK - Vestjylland)
Kalkmandens Vals   (DK - Randersegnen)
Kaperollika   (DK - Bornholm)
Karens Sextur   Poul Bjergager (DK)
Kavaleri Galop   (DK - Vejle vestegn)
Kedelflikkerdans  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Keglekvadrille  Syd-Thy (DK - Thy)
Kina   (DK - Als)
Kjælaflikkara-Turn   (DK - Bornholm)
Kjærlighed forudan Strømper   (DK - Bornholm)
Klap-Galopade   (DK - Møn)
Klap-Kontra  Syd-Thy (DK - Thy)
Klapvals fra Vejle   (DK - Vejle vestegn)
Kliplev Marked   (DK - Sønderjylland)
Knurrifas  Han Herred (DK - Han herred)
Kollemorten   (DK - Vejle vestegn)
Kongens have   (DK - Sjælland)
Kongens Have (nr 112)  Ærø (DK - Ærø)
Kongens Have (nr 225)   (DK - Præstø)
Kontra  Malt (DK - Midtjylland)
Kontra fra Blegind   (DK - Skanderborg)
Kontra fra Hobro   (DK - Hobro)
Kontra fra Svinninge   (DK - Sjælland)
Kontra med March   (DK - Sønderjylland)
Kontra med Mollevit  Ærø (DK - Ærø)
Kontra med Mølle   (DK - Vejle)
Kontra Mollevet   (DK - Bornholm)
Kontra Otte fra Møn   (DK - Møn)
Kontra otte, Præstø Amt   (DK - Præstø)
Kontra Ottetur   (DK - Sønderjylland)
Kontra Totur   (DK)
Kontradans  vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Kontradans fra Vejle Vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Kontramarsch  Vestjylland (DK - Vestjylland)
Kontrasejre (nr 24)  Slagelse (DK - Slagelse Sjælland)
Kontrasejre (nr135)   (DK - Himmerland)
Kontrasejre 1   (DK - Nordsjælland)
Kontrasejre 2   (DK)
Kontrasejre fra Ejby   (DK - Sjælland)
Kontrasejre fra Langeland   (DK - Langeland)
Kontrasejre fra Møn   (DK - Møn)
Kontrasejre fra Nørre Radsted, Østlolland (nr 157)  Østlolland (DK - Lolland)
Kontrasejre fra Odsherred   (DK - Odsherred)
Kontrasejre fra Østsjælland   (DK - Præstø)
Kontrasejre fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Korsfiretur (nr 245)   (DK - Randersegnen)
Korsfirtur (nr 6)  Randers (DK - Randersegnen)
Korsfirtur I   (DK - Salling)
Kostedans II   (DK - Sønderjylland)
Kørovs   (DK - Thy)
Kræn Gaades Firetur   (DK - Randersegnen)
Kræn Jensens Støk   (DK - Vestjylland)
Kræn Skippers Firetur  Randers (DK - Randersegnen)
Kren Laks Hamborger   (DK - Vendsyssel)
Kvadrille fra Fyn   (DK - Fyn)
Kvadrille fra Slagelse  Slagelse (DK - Sjælland Vestjylland)
Kvadrille II   (DK - Langeland)
Kylling-Sørens Dans e. Steen Jagd   (DK - Jylland)
Kyllinge-Sørens Dands  Frysenborg - egnen (DK - Århus Vejle)
La-tem-pett   (DK - Bornholm)
Lanciers 1-5   Mikael (F)
Langbane   (DK - Vendsyssel)
lange sekstur, den   Søren R. Christensen (DK)
Langelands Havtur  Vestlolland (DK - Lolland)
Langelands Kvadrille I   (DK - Langeland)
Lars Kusks firetur  Thy (DK - Thy)
Lars Vævers Ottetur   (DK - Tåsinge)
Les Lanciers   (DK)
Lette Hans  (Lejte Haaens) (DK - Nordfyn Fyn)
Liflig Sang (nr 113)  Ærø (DK - Ærø)
Liflig Sang (nr 114)   (DK - Sønderjylland)
Liflig Sang I (nr 223)   (DK - Præstø)
Lifligsang fra Langeland   (DK - Langeland)
lille englænder, Den  (Blaydon Races) (DK)
Lille Hamborger  Thisted (DK - Thy)
Lille Østerbo   (DK - Vejle)
lille Vendelbo, Den  Lolland-Falster (DK - Lolland-Falster)
Lollands Kontra   (DK - Lolland)
Lotte gik  Randersegnen (DK - Randersegnen)
Lønborg Nr.2  Vestjylland (DK - Vestjylland)
Lybækkeren   (DK - Randersegnen)
Lybsk   (DK - Langeland)
Lybsk Kontravals   (DK - Vestjylland)
Madammen   (DK - Sjælland)
Mads Tobak  Østfyn (DK - Østfyn Fyn)
Magleby-dansen   (DK - Langeland)
Masjøs   (DK - Randersegnen)
Matrosdans  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Mæ æ Røw te æ Da´er (dør)   (DK - Vestjylland)
Menuet Med Pisk  Østlolland og Møn (DK - Møn)
Mettes firtur  Firtur fra Jyllinge (DK)
Mikkel Pæjsens Firtur   (DK - Roskilde)
Mikkel Ræv   (DK - Randersegnen)
Molbo-Sextur   (DK - Mols)
Molboens Tretrit   (DK - Mols)
Molinask   (DK - Vestjylland)
Mollevit, Ærø   (DK - Ærø)
Mollevit, Nordfyn  Nordfyn (DK - Nordfyn)
Morten Larsen  Nordsjælland (DK - Nordsjælland Sjælland)
Mortens Bitte   (DK - Langeland)
Mortens Polka   (DK)
Møllerens Firtur   (DK - Horsens)
Mølletur fra Tvind  Thomas Thomsen/Thorkild Knudsen (DK)
Mølleturen  Midt og Østjylland (DK - Midtjylland)
Mølleturen   (DK - Vestjylland)
Møns Kontra   (DK - Møn)
Munter Skotsk I   (DK - Vendsyssel)
Munter Skotsk II   (DK - Vendsyssel)
Munter Tretur   (DK - Holstebro)
Napoleon fra Randers   (DK - Randersegnen)
Napoleon fra Sydsjælland   (DK - Sydsjælland)
Ni kongers dans  e. Lars Frøstrup Andersen, Fur (DK - Fur)
Ni Kongers Dans   (DK - Salling)
Niels Vævers Polka   (DK - Vejle)
Nikonge-Stykket   (DK - Præstø)
Norsk Fjældmarsch  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Norsk Fjeldmarch   (DK - Lolland-Falster)
Norsk Rheinländer   (DK - Randersegnen)
Nummer 7   (DK - Tåsinge)
Nummer femten   (DK - Vendsyssel)
Ny Berliner  Ærø (DK - Ærø)
Oldemor´s o e Te´æ   (DK - Sønderjylland)
Oldemors Firtur  Syd- og Midtjylland (DK - Midtjylland)
Ommersk   (DK - Fredericia)
Otte Mands Dans   (DK - Himmerland)
Otte Mands Dans   (DK - Læsø)
Otte Mands Dans I   (DK - Salling)
Otte Mands Reel  Roskilde (DK - Sjælland Roskilde)
Otte Mands Reel 2   (DK - Roskilde)
Otte-tur, Ulfborg  e. Peder Chr. Bovtrups nodebog (DK - Vestjylland)
Ottemandsdans  fra Himmerland (DK)
Ottemandsdans fra Hardsyssel   (DK - Holstebro)
Ottetalsdans   (DK - Vestjylland)
Ottetur fra Hadsund   (DK - Himmerland)
Ottetur fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Ottetur fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Ottetur fra Tim   (DK - Hardsyssel)
Ottetur på langs fra Thy, Den gamle   (DK - Thy)
Oxekommers   (DK - Lolland)
Oxekow   (DK - Vestsjælland)
Oxekow fra Avernakø  e. Ole Chr. Rasmussen, Korshavn (DK)
Oxekow fra Tåsinge  Taasinge (DK - Tåsinge)
Oxekow, vendsysselsk variant   (DK - Vendsyssel)
Øjnene, den med   (DK - Vestjylland)
Østerbo-Kontra  Syd-Thy (DK - Thy)
Østerbopolsk   (DK - Vejle vestegn)
På Vejen Hjem   (DK - Randersegnen)
Pajernes Fornøjelse   (DK - Bornholm)
Pariser Polka  Fyn (DK - Fyn)
Pariserpolka   (DK - Vendsyssel)
Pærevals   (DK - Sønderjylland)
Pærs Vals   (DK - Vestjylland)
Peder Skyt   (DK - Fyn)
Pedersen  e. Ole Søgaard (DK - Læsø)
Pedersen og enkelt kæde fra Læsø  e. Ole Søgaard (DK)
Per Huggers Totur  fra Veddelev, Sjælland (DK)
Per Jensens Vals (514)   (DK - Roskilde)
Per Snedkers Polka   (DK - Midtjylland)
Perpendiken   (DK - Langeland)
Petersen nr.94, e. Madvig Vilsen   (DK - Læsø)
Pigernes aftensang   (DK - Himmerland)
Pigernes Fornøjelse  Sydslesvig (DK - Sydslesvig)
Pigernes Fornøjelse   (DK - Langeland)
Pigernes Polka   (DK - Vestjylland)
Pigernes Tre-ting   (DK - Vejle)
Pirrevals  fra Falster (DK - Falster Lolland-Falster)
Polonæse   (DK)
Polsk Sekstur  Midtjylland (DK - Midtjylland)
Pommer Skotsk   (DK - Sejerø)
Pommersk Keglekvadrille   (DK - Vestjylland)
Pouls FIRTUR  Til Poul Christiansen (Rejseorkestret) Herluf Donslund (DK)
Prinsens Polka   (DK - Langeland)
Put i hul   (DK - Thy)
Rask Kontra   (DK - Jylland Thy)
Reel fra Nordfyn   (DK - Nordfyn Fyn)
Reel fra Roskilde  Tørvedans fra Roskilde (DK - Sjælland Roskilde)
Reel fra Vejle Vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Rheinländer Svejtrit   (DK - Odsherred)
Ridder Kvadrillen   (DK - Skanderborg)
Ridderen af Randers Bro   (DK - Randersegnen)
Rigsforsamlingen   (DK - Randersegnen)
Rikkedon   (DK - Vendsyssel)
Rits rats  Ruder Es, Randersegnen (DK - Roskilde Sjælland Bornholm)
Ruder Es fra Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Ruder Es fra Mors  Mors (DK - Mors)
Rugbjerg Firtur   (DK - Sønderjylland)
Rullen   (DK - Lolland)
Rumlekvadrillen  Tåsinge (DK - Tåsinge)
Rund Sekstur   (DK - Lolland)
Russisk kontra   (DK - Randersegnen)
Russisk Kontra fra Salling   (DK - Salling)
Russisk Vals   (DK - Vestjylland)
Ruts   (DK - Præstø)
Rygturen  Østlolland (DK - Lolland)
Rygværk   (DK - Sjælland)
Ryjggjaturn   (DK - Bornholm)
Rynkeby Svir   (DK - Fyn)
Ryskjerketurn  Gamle Toza, Bornholm (DK - Bornholm)
Sams Rus   (DK - Sejerø)
Seksen   (DK - Roskilde)
Sekstur fra Læsø   (DK - Læsø)
Sekstur fra Læsø   (DK - Læsø)
Sekstur fra Læsø e. Levy Wilsen   (DK - Læsø)
Sekstur fra Møn   (DK - Møn)
Sekstur fra Nordfyn  Nordfyn (DK - Nordfyn)
Sekstur fra Slagelse  e. "Hjerter Tre" (DK)
Sekstur I   (DK - Vendsyssel)
Sekstur ll fra Vendsyssel   (DK - Vendsyssel)
Sekstur med Vals fra Præstø   (DK - Præstø)
Sekstur med Vals fra Tåsinge  Taasinge (DK - Tåsinge)
Sekstur på række  fra Leestrup, Sydøstsjælland og fra Vejle Vesteregn (DK - Vejle vestegn Vejle)
Sekstur rundt paa Raas I og II   (DK - Bornholm)
Selsø, Totur fra   Svend-Erik Pedersen (DK)
Sextur fra Jerslev Sj   Julius Saabye (DK)
Sextur på langs   (DK - Himmerland)
Silderumpen   (DK - Holstebro)
Simpel Sekstur   Poul Bjergager Christiansen (DK - Roskilde)
Sjampa dans   (DK - Himmerland)
Sjællandsk Hopsa (443)   (DK - Roskilde)
Sjællandsturen   (DK - Vejle vestegn)
Skær "Hakkelsesstøkk"   (DK - Vejle)
Skærsommernats-Drøm   (DK - Møn)
Skift så   (DK - Vestjylland)
Skjørpinge firetur   (DK - Sjælland)
Skodsturen   (DK - Sjælland)
Skomagerdansen   (DK - Vestjylland)
Skomagerhopsa   (DK - Vejle)
Skomagerskotsk  Fyn (DK - Fyn)
Skotsk  Vestjylland (DK - Vestjylland)
Skotsk fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Skotsk fra Vejle vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Skotsk Hopsa   (DK - Randersegnen)
Skotsk i fire Hjørner   (DK - Nordfyn)
Skotsk Kvadrilja   (DK - Bornholm)
Skotsk Kvadrille   (DK - Sjælland)
Skotsk på langs   (DK - Fyn)
Skotsk paa Langs  Nordfyn (DK - Nordfyn)
Skotsk rundt   (DK - Midtfyn)
Skøjteløberdans   (DK)
Skrup´ Lisbeth, Vejle Vesteregn    (DK - Vejle vestegn)
Skubkontra   (DK - Salling)
Sløjfen   (DK - Vestjylland)
Sløjfen   (DK - Vestjylland)
Smedens Hamborger   (DK - Vendsyssel)
Smutten   (DK - Præstø)
Snurrepisken  Østlolland (DK - Lolland)
Solen rundt   (DK - Møn)
Solen virker op   (DK - Vendsyssel)
sortbrogede ko, Den  Den swotbroget Ku (DK - Als)
Sønder op igen   (DK - Vejle vestegn)
Sønderborg dobbelt kvadrille   (DK - Als)
Spanet Spalet   (DK - Nordfyn)
Spansk Hopsa   (DK - Salling)
Spansk Vals   (DK - Randersegnen)
Spark i Rumpen   (DK - Vendsyssel)
Spids Hamborger   (DK - Vejle vestegn)
Spids Hamborger fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Spids-Hamborger fra Temdrup  Terndrup (DK - Himmerland)
Spids-Polka   (DK - Møn)
Springfort   (DK - Vejle vestegn)
Springgelium   (DK - Sjælland)
Stadil Kontra   (DK)
Stâsturn (Stadsturen)   (DK - Bornholm)
Stegt Ål og Honningbrød   (DK - Salling)
Stille Firtur  Thy (DK - Thy)
Stille Totur  Thy (DK - Thy)
Stille Tretur  Thy (DK - Thy)
Stokkemarch  Himmerland (DK - Himmerland)
Stop   (DK - Vestjylland)
store engelske, Den  Taasinge (DK - Tåsinge)
Store Østerbo   (DK - Vejle)
Svejtrit   (DK - Præstø)
Svendborg Sekstur   Janet Vahl (DK)
Svensk Mazurka   (DK - Sjælland)
Svensk Vals   (DK - Randersegnen)
Svingkontra  Ribe (DK - Ribe)
Sviren  Ærø (DK - Ærø)
Syngestykket  Oreby-Taars (Lolland) (DK - Lolland)
Syvspring  Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Syvtur fra Sønderjylland   (DK - Sønderjylland)
Tante lett   (DK - Bornholm)
Tantes Hopsa ell. "Ryste Lopper"  Sydfyn (DK - Sydfyn Fyn)
Tækkemandens Tretur (nr 213)   (DK - Præstø)
Te æ fja' Si'e  ell. Heidilit, kom herom!, Himmerland (DK - Himmerland)
Thy, Almindelig Firtur fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
Thy, Almindelig Totur fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
Thy, Almindelig Tretur fra  e. Viggo Gade (DK - Thy)
Tjiva Dajnsijn   (DK - Bornholm)
To Ting fra Vestegnen   (DK - Vestjylland)
Tolvtur  Thorning (DK - Midtjylland)
Tolvtur   (DK - Thy)
Tolvtur, Hillerød   (DK - Nordsjælland Hillerød)
Tospring  Tarm (DK - Vestjylland)
Tosse Marens Totur  fra Kattinge, Sjælland e. Carl Godvin (DK - Roskilde)
Totrin, Jens Holms nodebog   (DK)
Totur   (DK - Præstø)
Totur fra Falster  Falster (DK - Falster)
Totur fra Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Totur fra Hjøng   (DK - Præstø)
Totur fra Hyllede   (DK - Præstø)
Totur fra Læsø   (DK - Læsø)
Totur fra Lolland   (DK - Lolland)
Totur fra Mors (nr 174)   (DK - Mors)
Totur fra Mors (nr 43)  Morsø (DK - Mors)
Totur fra Odsherred   (DK - Odsherred)
Totur fra Tåsinge  Taasinge (DK - Tåsinge)
Totur fra Vensyssel   (DK - Vendsyssel)
Totur i svejtrit   (DK - Thy)
Tre gange seks  Sekstur fra midtjylland (DK - Midtjylland)
Tre Mands Reel  Odsherred (DK - Sjælland)
Tre Mands Reel   (DK - Vendsyssel)
Tre Mands Reel - Æ Kæpstyk   (DK - Salling)
Tre små sorte (anden tur)  Anden tur - Thetop (DK - Thy)
Tre små sorte (fjerde tur)  Fjerde tur - Viborg Totur (DK - Thy)
Tre små sorte (første tur)  Første tur - Skjer i haver (DK - Thy)
Tre små sorte (tredje tur)  Tredje tur - P Thomsens Kjede (DK - Thy)
Tre Ting  Midtfyn (DK - Midtfyn Fyn)
Tre ting fra Salling   (DK - Salling)
Tre Trins Hopsa  Hindsholm (DK - Hindsholm)
Trekant  (De' javer it ino), Horsens (DK - Horsens)
Trekantet Sløjfe   (DK - Vestjylland)
Trenderup  Han Herred (DK - Han)
Tretrins Hopsa   (DK - Langeland)
Tretur fra Falster   (DK - Falster)
Tretur fra Himmerland  Himmerland (DK - Himmerland)
Tretur fra Holstebro   (DK - Holstebro)
Tretur fra Læsø   (DK - Læsø)
Tretur fra Lolland  Østlolland (DK - Lolland)
Tretur fra Mors (nr 175)  175 (DK - Mors)
Tretur fra Mors (nr 44)   (DK - Mors)
Tretur fra Ribeegnen   (DK - Sønderjylland)
Tretur fra Sejrø   (DK - Sejerø)
Tretur Fra Vejle Vestegn   (DK - Vejle vestegn)
Tretur fra Vendsyssel   (DK - Vendsyssel)
Tretur i svejtrit   (DK - Thy)
Trinddans    (DK)
Trip´ Mett´   (DK - Vejle vestegn)
Trip´es   (DK - Midtjylland)
Trompeter Christrups Vals   (DK - Randersegnen)
Tylette Polka   (DK - Sønderjylland)
Tyroler Hamborger   (DK - Mors)
Underliren   (DK - Salling)
Vals fra Lolland-Falster   (DK - Lolland)
Vals Sekstur   (DK - Salling)
Vals-Totur   (DK - Vejle)
Væver Vals   (DK - Langeland)
Vejrmølle Tur  Amager (DK - Sjælland)
Venstrebenet  Midtfyn (DK - Midtfyn Fyn)
Vester-Herreds Sekstur   (DK - Vestjylland)
Vesterbo-Trekant   (DK - Vejle vestegn)
Vesterboposk   (DK - Vejle vestegn)
Vippen   (DK - Vestjylland)
Vride Rumpe   (DK - Møn)
Vrøvl i Hatten   (DK)
Vupti   (DK - Præstø)
Wienerkreutz   (DK)
Wupdi   (DK - Vejle vestegn)

Vals

1:aprilvalsen  Friluftsvalsen Kaisa Abrahamsson (S)
A-dur, Vals i   Frederik Iversen (DK)
Agerkrog nr. 36, Vals fra   (DK - Ribe)
Agerkrog nr. 39, Vals fra   (DK - Ribe)
Agerkrog nr. 51a og 54, Vals fra  To Valse (DK - Vestjylland)
Agnes vals   William Hannah ()
Åhus, Vals från   (S - Skåne)
Akuvalssi   Konsta Jylhä (SF)
Al Capones Vals   Ivar i Ulveboda (S)
Ålefeskarns vals   Bröderna Berlin (S - Bohuslän)
Amalies Vals   ukendt fortolker (USA)
Amelia's Waltz   Bob McQuillen (USA)
Anders-Orsa-Vals´n  e. Burträskar'a (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Ane Louises Vals   Thomas Thomsen (DK - Vestjylland)
Anna´s Visa   Leif Göras (S)
Annettes Halvsekelvals   Ole Quistgaard (DK)
Astridin vals  e. Norrlåtar (S)
Aursundvals nr. 2  e. Småviltlaget (N)
Baggbölebäckens klagan  e. Burträskar'a (S)
Baltzerjungfrun   Ragnar Forslund (S - Dalarna)
Beckasinen   (S - Västerdalarna Dalarna)
Bedstemors vals  e. Fredsgaard Iversen,Vendsyssel (DK - Vendsyssel)
Bergrosa   Sven Nyhus (N - Røros)
Berits tresser vals   Ole Quistgaard (DK)
Black Velvet Waltz   (FR-CAN)
Bøhmer-vals   (DK - Vejle)
Bränd-Pers vals   (S)
Bretagne, Vals fra   (F)
Broändas Karl-Johans vals  Österbotten (SF - Österbotten)
Brolin, Vals e.   (S - Skåne)
Bröllopsvals från Västanbyn   (S)
Brudevals (bryllupsvals)   Niels W. Gade (DK - Holbæk Sjælland)
Calle Schewens vals   Evert Taube (S)
Chr. Ejstrup, Vals   (DK)
Chr. Madsens sølvbryllupsvals   Svenske Niels (DK)
Cirkus-vals   Katarina Olsson (S)
Coloradovalsen   Arne Gottlieb (DK)
Dal-Johans vals  e. Norrlåtar (S)
Delsbovalsen   Pelle Schenell (S)
Den blå Fjärilen   Inge Carlén (S)
Den første valsen på Finnskogen   (N - Finnskog)
Den gammel hans vals  e. Tinus brødrene (DK)
Den sødeste vals  e. Madvig Vilsen, Læsø D.T.S. Bjerregaard (DK)
Det er så yndigt at følges ad   C.E.F.Weyse 1833 ( - Bornholm)
Det måste hända något   Mats Edèn (S)
Direktorvals nr 2   (N)
Dødens vals   Svenske Niels (DK)
Drevsjø valsen   Lars Movin (N)
Dwight Valse e. Dwight Lamb, Iowa   (USA)
Dyrö, Vals   Jaerv (Joel Hagen) (S - Västergötland)
Efraim Andersson, Vals e.   Benny Andersson (S)
Ekor Anders vals   Ekor Anders (S)
Elins 70 års vals   Ole Quistgaard (DK - København Sjælland)
Elis Godnattvals   Lars-Göran Johansson (S)
Ellas dopvals   Ole Quistgaard (DK)
Ellen P. vals   Fløjte-Laurs (DK)
Elmers vals'n   Kent Karlson (S)
Emmas vals   (SF)
En vals til Dalle   Erling Hansen (DK)
englevals, En lille   Janet Vahl (DK)
Enviken, Vals   (S)
Enviken, Vals fra   (S - Enviken Dalarna Österdalarna)
Eriks dåbsvals   Ole Quistgaard (DK)
Eriksmåla Marknadsvals   (S - Småland)
Eskilstunaminnen   Karl Jularbo (S - Dalarna)
Eskimo Waltz  e. Bente Prior Frank Rogers (USA)
F-dur, Vals i  (Hvad er titlen ?) (S)
Familie-Vals   (DK)
Fanny Power   Turlough O'Carolan (IRL)
Fanny Powers Kevins   Turlough O´Carolan (IRL)
Februarvals   Janet Vahl (DK)
Felefeber   Annbjørg Lien (N)
Feragenvalsen  Feragsvalsen (N)
Festen for Sicilie  Vals i E-moll Lone Nielsen Darger (DK - Roskilde Sjælland)
Filibom valsen   (S)
Filips Vals   Hanna Tibell (S)
fine Madam Sne, Den   Svenske Niels (DK)
Finns Vals   Lone Nielsen Darger (DK - Sjælland)
Finska valsen  "Leverpostej-valsen" (S)
Fiolen min   J. E. Öst (S)
fiskervals, Den gamle  e. Marie Mide (DK)
Fjernvarmevalsen   Allan Nilsson (DK)
Fleisborgvalsen  fra Himmerland (DK)
Flickan från Åse nedlagda kalkbruk   Knut Nolevik (S)
Flickornas dans på kyrkogården  e. Nils Pettersson (S)
Forkert Vals   (DK)
Fransk vals   (F)
Franska valsen   Kaisa Abrahamsson (S - Hälsingland)
Fur vals fra   (DK - Fur)
Gamle familjevals  og gå så, og gå så . . . (DK - Himmerland)
Gammal Dalavals   Karl Jularbo (S)
Gammel vals for trollstemt fele   (N)
Gartnerens Vals   (DK - Roskilde)
Gensynsvals   Janet Vahl (DK)
Gössa Anders, Vals e.  Orsa (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Grendehusvalsen  e. Geir Lystrup (N)
Groupa, Vals efter   (S - Värmland)
Gudbrandsdalen, Vals fra   (N)
Gusta-Eriks valsen  e. Kläpp-Konrad og Kläpp-Eugén, Glommersträsk (S)
Hållnäs valsen   (S)
Hans Lyngbergs Vals   (DK - Bornholm)
Hans Rasmussens Vals  Nordfyn (DK - Nordfyn Fyn)
Helgdagskväll i Timmarkojan   Sven Scholander (S)
Hellesens Vals   (DK - Thy)
Henriks vals  i anlednings af hans 50-årsdag Kirsten Tvede (DK)
Henry´s Good Fortune  e.George Wilson (CAN)
Hilsen til Kalle   Allan Nilsson (DK)
Himmelpind-vals   Frederik Iversen (DK)
Himmerland nr 664, Vals  Himmerland (DK - Himmerland)
Hjertevalsen   Janet Vahl (DK)
Hodalsbrura  e. Dalakopa Jo Gjermunds (N)
Holev valsen  fra Fyn (DK - Fyn Østfyn)
Holstebrovalsen   (DK)
Hultkläppens vals   (S)
Husets vals   Ole Quistgaard (DK)
Hvis du vil danse en vals   Rie Jensen (DK)
I Mols Bjerge   Elin Andreasen (DK)
Impis vals'n  e. Burträskar'a (S)
Ingers Brudvals   Pelle Svensson (S - Hälsingland)
Inte Sova   Maria Jonsson (S - Västerbotten)
Isfärden  e. Björn Jon (S - Österdalarna Dalarna)
J. E. Hall, vals av  Hälsingland J. E. Hall (S - Hälsingland)
Jacob Hansen, Vals efter   (DK - Roskilde Sjælland)
Jämtland, Vals fr.   (S - Jämtland)
Jeg går, men jeg kommer igen i morgen  e. J. Kristensen, Give (DK)
Jeg holder så meget af Give   (DK - Fur)
Joe Murphy´s Return from Chicago   (USA)
John og Maries brudevals  e. menuetvals af brdr. Bast (DK)
Jonas' vals  250: kr valsen Michael Sjögren (S - Samsø)
Jönsagubben, Vals e.   (S - Hälsingland)
Josefine, Vals till   Åsa Jinder (S)
Josefines dåbsvals  til Dervish Roger Tallroth (S)
Joskvarnleken  Malung, Dalarna (S)
Jouets, Valse de   Michel Faubert (CAN)
Kalkmandens vals  e. Peter Aakjær og Mylle (DK)
Kall, Vals fra   (S - Jämtland)
Karens Vals   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Katrinevalsen   (DK)
Kædevals   (DK - Sydjylland)
Kærlighed, Vals   Lone Nielsen (DK - Roskilde Sjælland)
Kerstins Femtiårs vals   Ole Quistgaard (DK)
Kinnekulle, Vals fra   (S)
Kirstens 50'er   Janet Vahl (DK)
Klinke Vals af P. Hansen  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Klinke Vals af Petersen  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Klinkevals  Fur (DK - Fur)
Klocka pågarnas vals   (S)
Klukvals  Fyn (DK - Fyn)
Knud Jepsens vals  Vejle vesteregn (DK - Vejle vestegn Bornholm)
Knud Laursens vals, Lonnens vals  e. Torkild Knudsen (DK)
Knud, Vals til   Janet Vahl (DK)
kolde vals, Den   Svenske Niels (DK)
Kompromissvals   Katarina Olsson og Ale Möller (S)
Konghanses vals   J. P. Nielsen, Hirtshals (DK)
Konrad valsen   Ole Quistgaard (DK)
Kontra-Vals  Maasholm, Sydslesvig (DK - Sydslesvig)
Kostervalsen   (S)
Kresten Nørgaards vals   (DK)
Kristian Oskarsson, Vals   (S - Jämtland)
Kristiania valsen   ()
Kurts Vals   Linda Mortensen (DK - Roskilde Sjælland)
Kväservalsen   (S)
Labradorvalsen   Elin Andreasen (DK)
Lädervals   Ragnar Schelén (S - Västermanland)
Lakansjö - valsen   Arne Johansson (S - Västerbotten)
Langeland, Vals   (DK - Langeland)
Lars Gullbrand Vals efter   (S - Västerdalarna Dalarna)
Lars Hökpers vals   Lars Hökpers (S)
Lasse Nilsson, Vals e. Lasse i Lyby,  Lyby, Skåne (S - Skåne)
Læsø valsen   Arne Strøm (DK - Læsø)
Lejsme Per Vals   (S - Västerdalarna Dalarna)
Les Mysteres de Paris   (F)
Lilian, valsen til   Svend Aage Larsen, Vennebjerg (DK)
Lilla Härbresvalsen   Lars Höökpers (S - Dalarna)
Lille Annas Vals   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Lille Thomas Christians Vals   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Lindblad, Vals e.  Gästrikland (S - Gästrikland)
Livet i Finnskogarna   (S)
Livsglædens Vals   Jørgen Sten Andersen (DK - Roskilde)
Lom, Vals fra  e. Bill McChesney (S)
Lørdagsvalsen   Anselm Johansson (S)
Lyckovalsen   Ellika Frisell (S)
Lyø brudevals   (DK - Fyn Lyø)
Madvig Vilsen, Vals efter  efter Madvig Vilsen, Læsø (DK - Læsø)
Majas Brudvals   Fredrik Lind (S)
Malkevals  Fur Alfred Mortensen (DK - Fur)
Månvalsen   Dan Gisen Malmquist (S)
Maren i Skoven   Svenske Niels (DK)
Margaret's waltz   Pat Shaw (UK)
Mariannes vals   Kim Ravn Jensen (DK)
Marieby, Vals   (S - Jämtland)
Marius Kronborgs Vals   (DK - Vestjylland)
Med Ludvig i Sekken   (N)
Meget gammel vals fra Vendsyssel   (DK)
Metsakukkia  "Skovblomsten" (SF)
Mignon vals   (SF)
Mikalas vals   Janet Vahl (DK)
Mira Mare   Janet Vahl (DK)
MM  stævnevals Ole Quistgaard (DK)
Mollvals, Nordvågen   (N)
MVM Vals  Forårsvals Ole Quistgaard (DK)
Mybbes-Medins vals  fra Gotland (S)
Nancy's Waltz   Chris Romaine (USA)
Natvals   Keld Nørgaard (DK)
Niels Krags vals  e. Chr. Degn, Jerslev (DK)
Niels Spillemands brudevals  e. fynboerne (DK)
Nordenhuse Vals   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
Nordstjernen   Janet Vahl (DK)
Nordvestsjælland, Vals fra   (DK)
Norska valsen   (N)
Nøddekrigeren   Frede Nielsen (DK)
nr. 12, Vals   Svenske Niels (DK)
Nr. 4 vals  eller Familievals (DK)
Nu är en dag framliden  fritt efter sv. psalm 187 Hans Kennemark (S)
Nye Tider af Janet Vahl   Janet Vahl (DK - Fyn)
O´Carolan, Vals   Turlough O´Carolan (IRL)
Oksbøl-vals nr. 2  e. brødrene Nielsen, Oksbøl (DK)
Omas Ludvig, Vals e.   (S - Transtrand Västerdalarna Dalarna)
Optimisten   Allan Nilsson (DK)
Ore, Vals fra   (S)
Ore, Vals fra  Lilla Orevals (S - Österdalarna Dalarna)
Ore, Visa från  e. Ole Søegaard (S - Ore)
Otto Trads m.fl., Trippevals e.   (DK)
Østrupvalsen   (DK)
Pajala, Vals fra   (S - Norrbotten)
Pasqale, Valse   Mario Landry (FR-CAN)
Peder Kallestrups vals   (DK)
Peder Pøhl, Vals e.   (DK)
Pelle Fors, Vals e.  Östergötland (S - Östergötland)
Pellikvalsen  e. Lejsme Per Larsson, Malungs Finmark (S)
Per Broens Vals   (DK - Midtjylland)
Per Jernberg, Vals   (S - Gästrikland)
Per Skillings vals   (DK)
Petersen på Hønsejagt  Vals fra Fur (DK - Fur)
Petter Olas Annas Vals  e. August Strömberg, Jät (S)
Pinnin Valssi  Traditionel finsk (SF)
Pipvalsen  Hasses Fassas vals Evert Melin, Sörmland (S - Södermanland)
Pisten, Vals   (S - Ore Dalarna Österdalarna)
Poor Girl Waltz   (FR-CAN)
Porsevalsen   Peter Sandbøl (DK)
Potatis vals   Ale Möller (S)
Pottemagervalsen   Keld Nørgaard (DK)
Provins vals   Frederik Iversen (DK)
Quiero Ser Tu Sombra   (Venezuela)
Ranveig   Bent Helgren Jakobsen (N - Røros)
Rapp-Kalles vals   (S - Uppland)
Rättvik, Vals  Stegvals (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Ravne Peers vals   (DK)
Ravnen   Michael Sommer (DK)
Rævens vals  e. Evald Thomsen (DK)
Reventlow nr. 145   (DK - Lolland)
Romerske Vals, Den   (DK - Nordfyn)
Rosa på bal   Evert Taube (S)
Røgle valsen   Svend-Erik Pedersen (DK)
Røros (Røragen Valsen), Vals  e. Sven Nyhus (N - Røros Finnskog)
Rundt om og ret hjem  Vejle (DK - Vejle)
Rusland, Vals   (RUS)
Så sagte Vals  e. Otto Trads (DK)
San Francisco valsen   Påhl Olle (S)
Sångshytte-valsen   Eva Saether og Mats Edén (S)
Schlossmanseksti   Ole Quistgaard (DK)
Sct. Bernhards vals   ()
Seglora, Vals från   (S - Västergötland)
Sensommarvalsen   Ivar Hultkvist (S - Östergötland)
Setesdalen, Vals fra   (N - Setesdalen)
Shepherds Wife, The   (IRL)
Shetland, Vals fra   Jon Anderson (Shetland)
Signe Bogøs Vals   Lars Vilsen (DK - Læsø)
Siljansnäs och Rättvik, Vals från  e. Roligs Per Andersson, arr. Magnus Bäckström (S - Dalarna Rättvik Österdalarna)
Silkeborgvalsen   (DK - Midtjylland)
Silkeborgvalsen e. Klaus Pindstrup  efter Klaus Pindstrup (DK - Århus)
Silkesvalsen  e. Simon Simonssons kvartett (S)
Sjijnmyravalsen  fra Bornholm (DK - Bornholm)
Skalbjergvalsen   Peter Nicolaisen (DK)
Skånevalsen  e. Per Munkberg (S - Skåne)
Skotsk Valz   (DK - Tåsinge)
skønne vals, Den  e. Børge Christensen (DK)
Smedens første vals  e. Børge Christensen (DK)
Smedjevalsen   Wille Grindsäter (S - Hälsingland)
Snevalsen   Thomas Koschat (DK - Himmerland Mors)
Sofiavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
Solbärsvalsen   Eiwor Kjellberg (S)
Solingsvalsen  Vals fra Boda (S)
Solvejgs vals   Janet Vahl (DK)
Sommarvals   Ale Möller (S)
Sommerminder   Arne Gottlieb (DK)
Sommervalsen af Jens Drewsen   Jens Drewsen (DK - Ribe)
Sonjas firser vals   Ole Quistgaard (DK)
Sønder Nærå, Vals fra  Fyn (DK - Midtfyn)
Søren Munks vals   (DK)
Sørens vals e. Karl Stenström   (S - Halland)
Spansk Vals  Avernakø (DK)
Spel-Nisses vals  e. J.P. Nyströms (S)
Spelmansminne   Olle på Snörre (S)
Spelmansmorgon   (SF)
Stampe-Vals   (DK)
Stens vals  fra Rättvik (S - Rättvik Dalarna Österdalarna)
Stødt Kanel  Skælskørvalsen (DK)
Strumpebandsvalsen   Åke Ufo Gustafsson (S)
Stuhrs festvals   (DK)
Svalans vals   (SF)
Svedskes vals   Svend-Erik Pedersen (DK)
Svensk Annas vals   (S)
Svigerindens vals   Jørgen Sten Andersen (DK)
Synkopé vals   Mette Steiner (DK)
Tåsinge, Vals fra  e. Preben Christensen (DK - Tåsinge)
Tatervalsen   Thomas Thomsen (DK - Holstebro)
Texas-valsen, Poul Lendal   Poul Lendal (DK - Fyn)
Thomas Johansens vals nr. 2  fra Vendsyssel (DK)
Thomas Thomsen, Brudevals af   Thomas Thomsen (DK - Vestjylland)
Till havs i motorbåt  e. J. P. Nyströms (S)
Tjønneblomen  åkande Gjermund Haugen (N)
To valse fra Agerskrog   (DK - Sønderjylland Vestjylland)
Tösavalsen   Kaisa Abrahamsson (S)
Tranevalsen   Søren Helbo (DK)
Transtrand, Vals fr.  755 e. Omas Ludvig (S)
Transtrand, Vals fr.  766 e. Omas Ludvig (S)
Trippevals   (DK)
Trippevals nr 1  e. Chr. Olesen (DK)
Trippevals nr 2  e. Chr. Olesen (DK)
Trippevals nr. 118  e. Søren Christiansen, Strøby (DK)
Trippevals nr. 353   (DK)
Trommelvalsen  Randersegnen (DK - Randersegnen)
Trönö, Spelmansvals från   (S)
Troskari Mats, Vals e.   (S - Västerdalarna Dalarna)
Trövals   Bo Isaksson (S - Värmland)
Tusse-valsen   Johannes Strøm (DK)
Tyroler Vals   (DK - Tåsinge)
Tyrolervals e. Svenske Nils´   (DK - Vendsyssel)
Tyrolervals fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Ulvevalsen  e. Sv. E. Thomsen, Vejrum Hede - Viborg (DK)
Ungarsk Vals   Ivan Bjerre Damgård (DK - Århus)
Valby Valsen   Inge Barfod (DK)
Vallpigan  Gästrikland Karl Lindblad (S - Gästrikland)
Vals 6-tur no. 55  e. Lars Frøstrup Andersen, Fur (DK - Fur)
Vals af Ole Kjær   Ole Kjær (DK - Vestjylland)
Vals e. Kalle Almlöf og Anders Rosén   (S)
Vals efter Jöns Persson, Jöns förste vals   (S - Medelpad)
Vals efter Kungs-Otto Johansson   (S - Halland)
Vals efter Mollevit  Ærø (DK - Ærø)
Vals fr. Älvdalen  e. Lars Orre (S)
Vals fra Borris, Langemands vals   (DK - Sønderjylland)
Vals fra Hillerød   (DK - Hillerød)
Vals fra Himmerland   (DK - Himmerland)
Vals fra Lejrekanten   (DK - Roskilde)
Vals fra Lille Velling   (DK - Vejle)
Vals fra Orsa   (S - Orsa Dalarna Österdalarna)
Vals fra Præstø 1820   (DK - Præstø)
Vals fra Præstø 1823   (DK - Præstø)
Vals fra Vårø   (DK - Tåsinge)
Vals fra Vemmenæs   (DK - Tåsinge)
Vals fra Vestegnen I   (DK - Vestjylland)
Vals fra Vestegnen II   (DK - Vestjylland)
Vals från Norra Råda   (S - Värmland)
Vals i A-dur, Bo i Rannsätt Isaksson   (S - Värmland)
Vals-Firetur  Sydjylland (DK - Sydjylland)
Vals, af Ola Nilsson Lans   Ola Nilsson Lans (S - Skåne)
Vals, Sv. Jørgensens   (DK)
Valseline   Mille Micheelsen (DK)
Valsen til Christine   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
Valsen til Dorrit   Carl Erik Lundgaard Jensen (DK - Fyn)
Valz fra Tåsinge   (DK - Tåsinge)
Vand på møllen   Rie Jensen (DK)
Varmø, Vals fra   Janet Vahl (DK)
Vårvals   Svend Erik Abildtrup (DK)
Vättern   Frede Nielsen (DK)
vægelsindede, Den   Frede Nielsen (DK - Falster Lolland-Falster)
Vejledalsvalsen   Frederik Iversen (DK)
Vesterbo-Kontra  Herning (DK - Midtjylland)
Vi ses   Rie Jensen (DK)
Viksta-Lasses vals   (S - Uppland)
Vilhelmina, Vise fra   (S)
Vintergækken   (SF)
Vintergækkevalsen   Chr. Peter Larsen (DK)
Vintervals   Jo Asgeir Lie (N)
Vivi, Vals Till   Billy Gezon (S)
Vossavalsen   (N)
Wals no 26  Vals fra Fur (DK - Fur)
Waltz country dance  56 (Scotland)
Westfalia vals   (CAN)
Ylva & Bosses Brudevals   Roger Tallroth (S)

Andre Melodier

ABC-visen  Blinka lilla stjärna där W.A. Mozart (D)
At samles - skilles ad  Afskedssang, Fanø (DK - Fanø)
Avet Reel   (DK - Odsherred)
Axel och Ida  snoa Conny Axelsson (S)
Béatrice, Reel  e. Martin Racine (FR-CAN)
Bee's Wing, The   James Hill (England)
Bette Mett´, e. Svend Madsbøll   (DK - Thy )
Bochmir  e. brdr. Bast (DK)
Bogbinderdansen   (DK - Vestjylland)
Boura  brdr. Bast (DK)
Da Shaalds o' Foula   (Shetland)
Dans nr. 10 og Proportion nr. 11  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Dans nr. 22 og Proportion nr. 23  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Dans nr. 6 og Proportion nr. 7  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Dansk Morgenstjerne  e. Brdr. Basts Violinbog (DK)
Den gamle Gjønne   (DK - Falster)
Donegal Reel   (IRL)
Donkey reel   (USA)
Fäbod Psalm, Gammal   (S - København)
Farfar Westmans snoa   Skogman/Westman (S)
Fingerpolka   (DK)
Finsk humpa eller Heili Karjalasta Humppa  e. Kalle Almlöf (SF)
Fishers Hornpipe   (FR-CAN)
Francaise 1. tur   (DK - Møn)
Fransk morgenstjerne  brdr. Bast (DK)
Fransk Morgenstjerne (nr. 16)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Frederiks kontra  e. brdr. Bast (DK)
Frk. Jørgensens rigadon  e. brdr. Bast (DK)
Fyr Anders stjuls   (S)
Galop de Montmanier   (FR-CAN)
Gamle stege stykke, Det  Fur (DK)
Gigue du Diamant bleu   (FR-CAN)
Gl. dansk reel  e. Sonnich Christensen (DK)
Halling e. P.A.Olsen Stensland  e. Dalakopa (N - Bohuslän)
Halling efter Martin Martinsson   (S - Bohuslän)
Halling från Ekshärad efter Per Lööf   (S - Värmland)
Hamborg zweitrit  e. Rebildspillemændene (DK)
Hamborger svejtrit  e. Chr. Skytte, Himmerland (DK - Himmerland)
Herom  Fur (DK)
Hillemænd   Jan Borre (DK - Falster)
Himmelsengen  Four poster bed (USA)
Hommage á Edmond Pariso   (FR-CAN)
Hornfiffen  Syvspring ( - Randersegnen Randersegnen)
Hulkenlåten   (S)
Hur var du i aftes så sildig (nr. 37)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Idas vaggvisa   O'torgs-Kaisa Abrahamsson (S)
Jydsk Polonæse   (DK)
Katarinas humppa   Svante Lindqvist (SF)
Klap-finale   (DK)
Klapdans   (DK)
La Sloggit Ligt  e. Bent Christiansen (Shetland)
Langskibet   Poul Bjerager Christiansen (DK)
Lätt å Lagom   Carina Söder (S)
Liberty   (Can)
Lill-kalven   Kaisa Abrahamsson (S)
Lybekker  Fur (DK)
Lygtemanden  Hvor er mine fødder dog ømme Finn Molsted (DK)
Menuet  brdr. Bast (DK)
Menuet (nr. 33)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Menuet (nr. 60)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Menuet II fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Menuet no 17   (DK - Jylland)
Menuett no. I fra Randersegnen   (DK - Randersegnen)
Mi´ Swotbroged Ko   (DK - Holstebro)
Midsommervise   Peter Erasmus Lange-Müller ( - Bohuslän)
Morbror Werners snoa   Bengt Olaussen (S - Jämtland)
Murchy (nr. 14)  e. Rasmus Storms nodebog (DK)
Musik over Præstø Fjord   Søren Korshøj (DK - Præstø Sjælland)
Myhrhalling  e. Per Myhr, Härjedalen (S)
Näsvisa från Älvdalen  e. Simon Simonssons kvartett (S)
Nine pins reel  Juletræsdansen (Scotland)
Noas Snoa   (S)
Old french   (FR-CAN)
Omas Per, Halling efter   (S - Transtrand)
Opp å ud å å  (Op og ud og gå) (S)
Rakes of Mallow   (IRL)
Rimppa  e. Anne Palo (SF)
Russeren, e. Svend Madsbøll   (DK - Thy)
Så vender vi æ røv til æ dør  e. brdr. Nielsen, Oksbøl (DK)
Senja   Helge Larsen (DK)
Set canadien de Quebec   (FR-CAN)
Sherbrooke, Reel   (FR-CAN)
Sidsel Viddelvand   (DK)
Silver Bells  reel (FR-CAN)
Snurrebocken   (S)
Sofie Amalie kontra  e. brdr. Bast (DK)
Solskenssnoa  Eero Mäki Eero Mäki (S - Skåne)
Springforkert   (DK - Himmerland)
Stjuls   Benny Andersson (S)
Stolt Signild   (Færøerne)
Stop galop   (D)
Svensk maskerade   (DK - Jämtland )
Svensk Maskerade eller 3 ting fra Fur   (DK)
Svøbsk  e. Gert Andersens nodebog (DK)
Syvspring fra Fur  Fur (DK - Fur)
Syvtrit  Himmerland (DK - Himmerland)
The three sea captains   (IRL)
To ting  Fur (DK)
To Ting   (DK - Himmerland)
Totrin  e. "Dronningens Livstykke" (DK)
Træfsang   Peter Nicolaisen (DK)
Trojka   (DK - Vestjylland)
Tsiffsa, snoa   (S)
Ungkals dans   (DK - Vejle)
Unser alte Kath   (D)
Vejrmølledans   (DK)
Venjan, Visa från   (S)
Vest-for-brændingen  Gensynsglæde John Hart (DK)
Willafjord   (Shetland - Shetland)
Zorros mærke   (S)